חצוצרות חסומות

חצוצרות חסומות - דר' עינת שלום פז, טיפולי פוריות, הפריה חוץ גופית, רופאת פוריות, רופאה גניקולוגית מומלצת וטיפולי פריון

החצוצרות הן איברים צינוריים באורך 10 ס"מ, המקשרים את הרחם לשחלות. החצוצרה מצופה בתאים מיוחדים, תאים ריסניים (תאים עם שערות קטנות), המניידים את הביצית המופרית לאורך החצוצרה עד הגעתה אל הרחם. בכל חודש במועד הביוץ, החצוצרה מתקרבת לשחלה בה מתפתח הזקיק המוביל המכיל את הביצית הבשלה. הביצית יוצאת מהשחלה ומגיעה אל החצוצרה ושוהה בחצוצרה מספר שעות עד מס ימים בודדים, שם היא אמורה לפגוש את הזרע לצורך הפרייתה. כלומר, הביצית עוברת את תהליך ההפריה בחצוצרה. משם, מובלת הביצית המופרית ע"י התאים הריסניים אל הרחם. עם הגעתה של הביצית המופרית לרחם יחל תהליך ההשרשה.

מהו המצב של אי פריון מכאני, חסימת חצוצרות?

במצב בו הביצית המופרית לא מתניידת כראוי לכיוון הרחם, עלולה להתרחש השרשה של הביצית המופרית בחצוצרה.
מחלות שונות, בעיקר דלקות בחצוצרות ובסביבתן, עלולות להביא לפגיעה כרונית בפעילות החצוצרות. פגיעה קיצונית תתבטא בחסימה של החצוצרות, פגיעה קלה יותר תגרום להידבקויות מסביב לחצוצרות ובין החצוצרות לבין איברים פנימיים סמוכים, כגון השחלות, המעיים והרחם.
חסימה מלאה של החצוצרות יכולה להיות בחלק הקרוב לרחם או בחלק הסופי של החצוצרה. חסימה מלאה באחד הצדדים תביא לעקרות מכאנית מוחלטת. בחסימה מלאה בקצה החצוצרות, ניתן לראות הצטברות של נוזלים בחצוצרה/ות. נוזלים אלה פוגעים בסיכויי ההריון בחלל הרחם, כיוון שעלולים לשטוף את העובר אל מחוצה לו.
לעיתים, ניתן לראות חסימה חלקית או חד צדדית של החצוצרות. מצבים של חסימה חלקית מאפשרים הריונות לעיתים, אך עלולים להסתיים בהריון שממוקם בחצוצרה.

הפגיעה החצוצרתית המכאנית מאובחנת באמצעים שונים:

  • צילום רחם וחצוצרות (סדרה של צילומי רנטגן) שבעזרתו ניתן לאבחן פגמים בחלל הרחם (הידבקויות תוך-רחמיות), חסימות בחצוצרות, הידבקויות סביב החצוצרות וכן אי-ספיקה (הרחבה) של צוואר הרחם.
  • לפרוסקופיה – ביצוע חתך קטן בדופן הבטן, באזור הטבור, והחדרת מכשיר אופטי המאפשר הסתכלות ישירה על איברי האגן (נעשה בהרדמה כללית ובחדר ניתוח). בדרך זו, ניתן לאבחן במדויק אם קיימת פגיעה בחצוצרות, מה חומרתה ולהתאים את הטיפול. באמצעות הלפרוסקופ ניתן גם לטפל בבעיית העקרות המכאנית.
    הטיפול בבעיה חצוצרתית יכול להיות מסוגים שונים, החל מצנתור חצוצרות, פתיחת הידבקויות בחצוצרות בגישה לפרוסקופית ועד כריתת החצוצרות.
    חשוב לזכור שהחצוצרות הן רק צינור המקשר בין השחלות לחלל הרחם. במצבים בהם הצינור חסום או חולה נעדיף להוציא אותו.
    בעיות מכאניות אחרות יכולות להיות קיימות גם בחלל הרחם עצמו, דבר שיפגע בסיכויי ההשרשה של העובר בחלל הרחם. מצבים של מחיצות רחמיות גדולות, שרירנים הבולטים לחלל הרחם, פוליפים רחמיים או מבנים לא תקינים בהתפתחות הרחם מינקות, ניתנים לזיהוי ע"י בדיקות ספציפיות. לאחר אבחון הבעיה ניתן לתקן את הלקות בחלל, ולאחר מכן לעיתים אף להשיג הריון ספונטני. בעיה נוספת שעלולה להיות קיימת ולא מאובחנת היא דלקת כרונית של חלל הרחם – Chronic Endometritis. מצבים של רירית רחם דלקתית יכולים להתבטא בירידה בסיכויי השרשה בחלל הרחם.

בדיקות המאבחנות ליקויים בחלל הרחם הן:

  • אולטרסאונד תלת מימד שבו ניתן להדגים את מבנה הרחם בצורה מדויקת, הנותנת מידע רב על מומים מבניים בחלל הרחם ובגוף הרחם. ניתן לשלב בבדיקה זו גם הזרקה של נוזל לחלל הרחם ולבצע בדיקה הנקראת סונו-היסטרוגרפיה. בדיקה זו תאפשר זיהוי מבנים הבולטים לחלל הרחם ופוגעים בהשרשה.
  • היסטרוסקופיה – בדיקה בה מוחדר לחלל הרחם מכשיר אופטי עדין, המאפשר הסתכלות מדוקדקת על רירית הרחם וחלל הרחם. הבדיקה מאפשרת לאבחן ממצאים בחלל הרחם כגון הידבקויות, שרירנים, פוליפים או פגמים מולדים במבנה הרחם. פגמים אלה, עשויים להפריע להשתרשות העובר ברחם או למנוע התפתחות תקינה של ההיריון ולגרום להפלה. במהלך הבדיקה, ניתן לקחת גם דגימה מרירית הרחם ולשלוח לבדיקות אשר יאשרו או ישללו דלקות בחלל הרחם. הבדיקה מבוצעת ללא הרדמה או בהרדמה מקומית.
הגישה של פרופ'מ עינת פז שלום, מנהלת היחידה להפריה חוץ-גופית (IVF), מחלקת נשים ויולדות בבית חולים הילל יפה, היא לקיים ברור לאי פריון ולחפש את כל המצבים העלולים לפגוע ביכולת הספציפית שלכם להרות. אני רואה חשיבות עליונה לבדוק ולחקור מהם הגורמים לאי פריון לפני שנרוץ לטיפולי הפריה ונפספס דברים שעשויים להיות המקור לבעיה. לפרטים התקשרו לטלפון מספר: 051-2809024 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
דילוג לתוכן