פוריות הגבר

פוריות הגבר - דר' עינת שלום פז, טיפולי פוריות, הפריה חוץ גופית, רופאת פוריות, רופאה גניקולוגית מומלצת וטיפולי פריון

בעידן המודרני, אנו מוצאים יותר ויותר טכנולוגיות המאפשרות לאלו הנתקלים בבעיות פוריות,  מסיבות שונות ומגוונות, להביא ילד לעולם למרות הכול.
בין 10% ל- 15% מהאוכלוסייה בגיל הפוריות סובלים מהפרעות בפריון.
ירידה פוריות מוגדר כחוסר יכולת להשיג הריון לאחר יחסי מין סדירים במשך שנה.
הסיבות לאי פריון נחלקות ל- 3 קבוצות עיקריות:

  1. אי פוריות על רקע בעיה זכרית כ- 45% מכלל המקרים.
  2. אי פוריות הנובעת מבעיה כלשהי אצל האישה כ- 45% מכלל המקרים, נחלקים לתת קבוצות עיקריות של בעיה הורמונלית ובעיה ומכאנית.
  3. אי פריון ע"ר בלתי מוסבר.

בכל מקרה, אצל כ- 10% מהזוגות יש יותר מגורם אחד לאי-פוריות.

מה זה בעיות של חוסר פריון אצל הגבר?

מה הגורמים לאי פריון הגבר? אי פוריות הגבר מתבטאת בפגמים המתייחסים לכמות, למבנה ולתנועתיות תאי הזרע. הפגמים השונים באיכויות הזרע יכולים להיות ממקור הורמונאלי- אשכי, או חוץ אשכי- בלוטות עזר וצינורות הזרע. גם מחלות זיהומיות שונות ופגמים מולדים, כגון אשכים טמירים (אשכים שלא ירדו לשק האשכים לפני או מיד לאחר הלידה) יכולים לפגוע בכמות הזרע ואיכותו.
בנוסף, סתימה בצינוריות שנועדו להעביר את הזרע מהאשך לשופכה, בעיות הורמונאליות אצל הגבר והתרחבות של כלי דם (דליות) בוורידי האשכים, המוכרים כווריקצלה, גם יביאו לירידה באיכויות הזרע וירידה בפוריות אצל הגבר.
למרות כל אלו, ישנם גם מקרים רבים שהסיבה אינה בהכרח ניתנת לאבחון.

מה הטיפולים הקיימים בטיפולים לבעיות אי פריון על רקע זכרי?

לבעיות קלות באיכות הזרע (ריכוז נמוך מהרגיל, תנועתיות נמוכה או צורות מורפולוגיות לא תקינות, ניתן לבצע שטיפה של זרע, דבר המוכר במונח השבחת זרע בפעולה זו, מפרידים את החומרים ותאי הזרע הלא תקינים, ומשרים את תאי הזרע ה"טובים" בנוזל מדיום, המספק לזרע תנאים טובים להמתנה עד שיוחדר לרחם. לאחר פעולה זו, יש להזריק את הזרע לחלל הרחם. הזרקת הזרע נקראת "הזרעה". בעזרת צינורית עדינה מחדירים את הזרע לחלל הרחם. הפעולה פשוטה ואינה כואבת כלל.
לבעיית אי פוריות אצל גברים, כאשר הסיבה היא התרחבות וריד האשך (ווריקוצלה), ניתן לבצע תיקון פשוט יחסית, בשתי שיטות עיקריות: האחת, השכיחה יותר, היא באמצעות ניתוח. השיטה השנייה עושה שימוש בהזרקת חומר שגורם לחסימת הוריד. ייתכן שהטיפול ייתן פתרון וישפר את איכות הזרע, אך תהליך השינוי הוא ארוך ויכול המשך כשנה. ההמלצה היא לבצע טיפול זה במקביל לטיפולי הפריה, כיוון שלא תמיד נראה את השיפור המיוחל באיכות הזרע.
במקרים של חסימה בדרכי (צינורות) הזרע, או במקרים של חוסר מולד שלהם (העדר צינור המוביל זרע מהאשך), ניתן לבצע כיום "שאיבת זרע" ממוצא צינור הזרע באשך, באמצעות ניתוח בשיטות מיקרו-כירורגיות.
לאחרונה, פותחו שיטות שבאמצעותן ניתן להשיג הפריה גם במקרים בהם הזרע לקוי ביותר או מכיל תאים בודדים בלבד, ואפילו במקרים שאובחנו בעבר כסובלים מחוסר יצירה מוחלט של זרע.

טיפולים מתקדמים לבעיות אי פריון על רקע זכרי?

כיום, גם במקרה של חוסר זרע מוחלט בזירמה, ניתן לשאוב דגימה בשיטות מתקדמות- ע"י מחט בדיקור או ביופסיה (דגימה מרקמת האשך) – ולהוציא מתוכה זרעונים, אפילו בודדים וללא תנועה, ולבצע בעזרתם הפריה של הביצית. באמצעות שיטה מיקרוסקופית, המכונה מיקרומניפולציה, ניתן להזריק תא זרע בודד לתוך תא ביצית בשיטת ה -ICSI ובכך להביא להפרייתה גם על-ידי זרע שאינו מסוגל לחדור לתוכה בכוחות עצמו (כולל זרע ללא תנועה או זרע שצורתו לחלוטין אינה תקינה).
בין השאר, קיימות שיטות לאבחון ובחירת תאי זרע תקינים או קרובים לתקינים, ע"י בחירת זרע בצורה מיקרוסקופית, אשר תבטיח בחירה מיטבית של זרע תקין. שיטה זו נקראת "מיון זרע" או IMSI- בחירת הזרע ע"י הגדלה מיקרוסקופית גדולה, שעשויה לשפר את תוצאות ההפריה, וניתן להמליץ על שיטת בחירת זרע זו למקרים המתאימים.

בעיות של חוסר פריון עקב עקרות בלתי מוסברת

המושג "עקרות בלתי מוסברת" ניתן לאותם מקרים שבהם, לאחר שכל הבדיקות והבירורים המקובלים, לא העלו סיבה ברורה לאי-פוריות. במקרה כזה, אין הכוונה שאין סיבה לאי פוריות, הכוונה היא שבאמצעים הקיימים כיום לא ניתן היה להגיע לאבחנה.
במקרים אלו, מתחיל פעמים רבות תהליך של טיפולי הפריה חוץ גופית, שעשוי לשפוך אור על הסיבה הנעלמת לאי הפריון. בעיה כגון זרע שאינו חודר את הביצית, או בעיה באיכות הביציות, הן רק חלק ממצבים אפשריים שלא ניתן לגלותם בדרכים שנסקרו לעיל. מקרים כאלה ניתנים לפתרון על ידי טיפולים תרופתיים, שיאפשרו את "השבחת זרע" בטרם הזרקתו. הפריה חוץ גופית הוכחה כמשיגה אחוזי הצלחה טובים גם בזוגות להם בעיית זרע קשה, הדורשת אפילו ניתוח אשכים לחיפוש זרע.

פרופ'מ עינת פז שלום מנהלת היחידה להפריה חוץ גופית (IVF) במחלקת נשים ויולדות בבית חולים הילל יפה, מתמחה בתחום הפריון, טיפולי פוריות, הפריה חוץ גופית, וטיפולי שימור פוריות. שמה ידוע ומוכר בתחום הפוריות והפריון.
דר' עינת פז שלום מקבלת מטופלים בקליניקה הפרטית ומתחייבת על מקצועיות, יחס אישי, מכיל ומבין. לפרטים התקשרו לטלפון מס' 051-2809024 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
דילוג לתוכן