בדיקת זרע

בדיקת זרע - דר' עינת שלום פז, טיפולי פוריות, הפריה חוץ גופית, רופאת פוריות, רופאה גניקולוגית מומלצת וטיפולי פריון

כ40% ממקרי אי פריון אצל הזוג קשורה דווקא לאי פריון ע"ר גברי כל זוג החווה קשיים להרות יתבקש כחלק מהברור לבצע בדיקת זרע. בדיקת זרע פשוטה תאפשר לשלול בעיה זכרית לאי פריון.

מה זה בדיקת זרע?

בדיקת זרע בודקת את המרכיבים השונים של נוזל הזרע והתאים.

  • נפח הזירמה: מצופה שיהיה מעל 1.5 סמ"ק. בהרבה מצבים, בעת מתן הדגימה לא כל נוזל הזרע נשפך לכלי הדגימה ולעיתים הנפח נמוך מ 1.5 סמ"ק. סיבות נוספות שיש לשלול הן חסימות במערכת המובילה את הזרע או לעיתים נדירות שפיכה של הזרע לאחור, אל שלפוחית השתן. מצבים של נפח גדול מעל 5 סמ"ק יכולים להעיד על תהליך זיהומי.
  • חומציות נזול הזרמה: חשוב שהחומציות תהיה מעל 7.2 כדי למנוע פגיעה בתאי הזרע. במצבים בהם החומציות נמוכה יותר, יתכן מצב של חסימה בצינוריות של בלוטות נלוות.
  • ריכוז תאי הזרע: במצב תקין, צפוי שיהיה מעל 15 מיליון לכל סמ"ק. מצבים בהם ריכוז תאי הזרע נמוך יכולים להיות קשורים לזמן הימנעות קצר לפני הבדיקה, לבעיות הורמונליות אצל גברים, דליות (ווריקוצלה) על שק האשכים או בעיות גנטיות שונות.
  • תנועתיות הזרע: אמורה להיות מעל 40% תנועה כללית ומעל 32% תנועה מתקדמת. כאשר תנועתיות תאי הזרע ירודה, הפגיעה בפריון היא משמעותית. מחלות זיהומיות, דליות (ווריקוצלה) על האשכים עשויים לפגוע בתקינות התנועתיות של תאי הזרע.
  • המורפולוגיה, המבנה: המבנה התקין של תאי הזרע צריך להיות מעל 4% בבדיקה. גם במקרה זה, מצבים של זיהומים או דליות על האשכים יפגעו בייצור תקין ובמבנה התקין של תאי הזרע.
  • המצאות תאי דם לבנים: תאי דם לבנים לא אמורים להיות קיימים בנזול. עד 1 מיליון תאים הנוזל נחשב כתקין, מעל יחשיד לזיהום או דלקת.

כיצד מתבצעת בדיקת זרע?

בדיקת זרע מתבצעת לאחר הימנעות משפיכה של 2-5 ימים לפני הבדיקה. יש לפלוט את דגימת הזרע לכוסית סטרילית, ללא שימוש בחומרי סיכה כמו קרם או סבון, העשויים לפגוע בתוצאות הבדיקה. כשעה לאחר מתן הזרע יש להביא את הזרע למעבדה ולשמור עליו בטמפרטורת החדר.
לזוגות שאינם מעוניינים לבצע בדיקת זרע מסיבות הלכתיות, ניתן לבצע בדיקת ראשונית לאחר קיום יחסי מין. בני הזוג יקיימו יחסי מין בסמוך לביוץ ויגיעו לבדיקה במרפאה. דגימה מריר צוואר הרחם תיבדק תחת מיקרוסקופ, כדי לראות קיום תאי זרע ותנועה שלהם. כמו כן, ניתן להשתמש "בקונדום הלכתי", קונדום שבקצהו יש חור מיקרוסקופי, המאפשר למעט זרע לעבור לגוף האישה ובכך נמנעים משפיכת זרע לשווא. בני הזוג מקיימים יחסי מין ומיד לאחר השפיכה מעבירים את הזרע מהקונדום לכוסית סטרילית.

מה עושים במקרה של בדיקת זרע לא תקינה?

במצבים בהם קיימים שינויים ממדדים אלה, חשוב שרופא מומחה לפריון ייתן את דעתו וימשיך את הבירור.

בכל מקרה, אחרי בדיקה אחת חשוב לחזור על הבדיקה במרווח של לפחות חודש. לעיתים קרובות, מצבים של מחלת חום אצל הגבר עשויה לפגוע בייצור תקין של תאי זרע, מצב זה הוא הפיך ואיכות הזרע תשתפר לאחר החלמתו. כיוון שהזמן עד ייצור זרע תקין הינו כחודשיים וחצי, יש לחזור על הבדיקה לפחות חודש לאחר הבדיקה הראשונה.
במצבים בהם בדיקת הזרע נשארת לא תקינה, בדיקה אצל מומחה פוריות תאפשר התקדמות בבירור.

במקרים רבים, יהיה צורך להשלים בדיקות שונות הכוללות:

  • בדיקה גופנית ע"י אורולוג: שמטרתה לברר שמבנה שק האשכים, האשכים והפין תקינים.
  • בדיקת אולטראסאונד-דופלר אשכים: מטרתה לבדוק את תקינות מבנה האשכים, הנפח שלהם ולשלול קיום וורידים מורחבים על שק האשכים
  • בדיקות דם לפרופיל הורמונלי: חשוב לבדוק את התפקוד ההורמונלי אצל הגבר, כדי להבין האם תפקוד האשכים אינו תקין בגלל בעיה באשכים או בעיה שמחוץ לאשכים. כאשר הורמוני ה- FSH וה- LH יהיו תקינים, נצטרך להתקדם בברור לגורמים אחרים ולא תמיד נמצא את הסיבה.
  • בדיקות גנטיות וקריוטיפ של הגבר: במקרים בהם קיים חוסר קיצוני של הזרע או העדר תאי זרע בכלל, מצב הנקרא אזואוספרמיה, דורש ברור של תקינות גנטית של בן הזוג.
מהי בדיקת זרע, מתי מבצעים אותה, מה אומרות התוצאות וכיצד ניתן לטפל בבעיות פוריות אצל הגבר? באתר של פרופ'מ עינת פז שלום מנהלת היחידה להפריה חוץ גופית במחלקת נשים ויולדות בבית חולים הילל יפה, תמצאו מידע אודות טיפולי פוריות, טיפולי פריון, הפריה חוץ גופית, וטיפולי שימור פוריות. לפרטים התקשרו לטלפון מס' 051-2809024 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
דילוג לתוכן