החזרת עוברים מוקפאים

החזרת עוברים מוקפאים - דר' עינת שלום פז, טיפולי פוריות, הפריה חוץ גופית, רופאת פוריות, רופאה גניקולוגית מומלצת וטיפולי פריון

בדרך כלל, מועד החזרת העוברים נקבע ליומיים עד 6 ימים לאחר השאיבה, שאז הביצית המופרית היא בת 4-8 תאים ומעלה. בהתאם לקריטריונים שנקבעו, יוחזר העובר בעל האיכות הטובה ביותר.
מטרת הטיפול היא להביא להריון של עובר אחד, כיוון שאז סיכויי הצלחת ההריון וההתפתחות התקינה שלו עד ללידה תקינה במועד הינם גבוהים ביותר. בכדי להימנע מהריון מרובה עוברים (תאומים, שלישיות וכו'), מקובל להחזיר עובר אחד לרחם במחזורי ההפריה חוץ גופית הראשונים, ובמיוחד בנשים הצעירות מגיל 32. החלטה זו מבוססת על איכות הביציות המופרות, גיל האישה, עברה הרפואי, מספר הטיפולים שעברה עד כה והנחיות משרד הבריאות בנושא. ההמלצה היא ייחודית לכל אישה, בהתאם לעברה. במקרים חריגים, בהם איכות העוברים אינה טובה או שהאישה חוותה כישלונות חוזרים בהשרשה של עוברים, ניתן להעלות במספר העוברים המוחזרים.

החזרת עוברים מוקפאים הריונות מרובי עוברים

חשוב לזכור, שלעיתים גם בהחזרת עובר אחד עלול להתפתח הריון תאומים, כשעובר המוחזר מתחלק לשניים ומתפתח הריון של תאומים זהים. הריונות מרובי עוברים כרוכים בסיכונים רבים יותר של לידה מוקדמת, פגות קיצונית וסיבוכים אימהיים, כולל סוכרת הריון, יתר לחץ דם ורעלת הריונית.

תהליך החזרת עוברים מוקפאים

  • הליך החזרת העוברים יתבצע לאחר זיהוי המטופלת/מטופלים וחתימתם על טופס הסכמה מדעת להחזרה של עוברים. תהליך הזיהוי כולל את הרופא, האחות והאמבריולוגית המטפלת בעוברים במעבדה. מטרתו של הזיהוי היא לוודא שהעוברים שלכם הם אלה שמוחזרים לרחם.
  • תתבקשי להגיע להחזרה עם שלפוחית שתן מלאה, כדי שנוכל להדגים את הרחם בעזרת מתמר אולטראסאונד בטני. השלפוחית המלאה מאפשרת הדגמה טובה יותר של הרחם ומיישרת את הרחם במקרים בהם הרחם בזויות ביחס לצוואר הרחם.
  • לאחר מכן, תוך שכיבה בתנוחה של בדיקה גינקולוגית, יוכנס ספקולום שיאפשר גישה לצוואר הרחם. במקביל' האמבריולוגית אוספת את העובר מהצלוחית בו שהה לתוך צינורית דקה וגמישה, שתוחדר לרחם דרך צוואר הרחם בעדינות רבה. בעזרת מכשיר האולטראסאונד, ניתן יהיה לראות את מהלך חדירת הקטטר לחלל הרחם תוך כדי הפעולה.
  • כאשר הקטטר ממוקם בחלל לשביעות רצונו של הרופא, מוזרק העובר לחלל הרחם.
  • בתום הפעולה, הקטטר שבו היה העובר ייבדק במעבדה כדי לוודא שהעובר לא נשאר בצינור.
  • לאחר ההחזרה, תקבלי מספר תרופות הורמונליות שמטרתן לתת תמיכה לרירית הרחם ולשפר את סיכויי ההשרשה.
  • מנקודה זו, מתחיל השלב הארוך והמתיש של ההמתנה לבדיקת ההריון, שלפיה נדע האם הטיפול הצליח.

החזרת עוברים

קיימות אפשרויות שונות להחזרה של עוברים מוקפאים לרחם. בעבר, היה מקובל להחזיר תאי זרע וביצית לחצוצרה, או להחזיר עוברים ישירות לחצוצרות (GIFT או ZIFT), אך כיוון שפעולה זו כרוכה בביצוע ניתוח לפרוסקופי שמחייב הרדמה כללית ועשוי להיות כרוך גם בסיבוכים, דרך זו פחות מקובלת כיום.

קיימים מצבים בהם נדחה את ההחזרה של העובר למחזורי טיפולי הפריה חוץ גופית אחר. כלומר, לא בסמוך לשאיבת הביציות אלא לאחר קבלת הווסת הבאה. הסיבות שבגינן נרצה לדחות את ההחזרה של העוברים המוקפאים הן בעיקר מחשש לבריאות האישה, כמו בחשד למצב של גירוי יתר שחלתי. כמו כן, מצבים שבהם נצפתה עליית הורמונים לא תקינה או מבנה רירית רחם לא תקין, גם יהוו אינדיקציה לדחיית ההחזרה, כדי לשפר את הסיכויים להריון.
במקרים בהם הוחלט להקפיא את העוברים, ניתן יהיה להשתמש בהם במחזור הווסת הבא, ואז תידרש הכנה של רירית הרחם בלבד לצורך החזרה. תזמון ההחזרה יהיה לאחר שנתאים את משך החשיפה של רירית הרחם לשילוב של אסטרוגן ופרוגסטרון עם גיל העובר המיועד להחזרה.

מידע נוסף בתחום:
מעוניינים בייעוץ אישי? השאירו פרטים ואחזור אליכם
פרופ'מ עינת שלום פז שלום מנהלת היחידה להפריה חוץ גופית (IVF), במחלקת נשים ויולדות בבית חולים הילל יפה, מזמינה אתכם לקבל פרטים נוספים אודות טיפולי פוריות, טיפולי פריון, שימור פוריות, הפלות חוזרות, תרומת זרע, ותרומת ביצית התקשרו אלינו לטלפון מספר: 051-2809024 או השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם.
דילוג לתוכן