• רפופורט 3, קניון כפר סבא הירוקה, קומה 11
  • einat@dr-paz.co.il
  • 073-3700-700 (שלוחה 2)
תפריט

השבחת זרע

השבחת זרע - דר' עינת שלום פז, טיפולי פוריות, הפריה חוץ גופית, רופאת פוריות, רופאה גניקולוגית מומלצת וטיפולי פריון

"השבחת זרע" הינו תאור כללי לטיפול בזרע לפני החדרתו לרחם של האישה במהלך טיפולי פוריות. ככלל אינו "משביחים" את הזרע אלא רק מרכזים את התאים הטובים לצורך הזרקתם לחלל הרחם. המושג הנכון יותר לשימוש הינו הכנת זרע לצורך הזרעה תוך רחמית.
הטיפול הזה מוצע לזוגות הנמצאים בטיפולי פוריות ע"ר בעיות קלות שאינן כוללות בעיה חסימתית של החצוצרות. במצבים של ירידה קלה-בינונית באיכות הזרע ניתן לבצע החדרה של הזרע לחלל הרחם, פעולה זו יכולה להתבצע רק לאר שטיפה של נוזל הזירמה מחומרים שאינם מתאימים להחדרה לחלל הרחם ולאחר הוצאת חלק התאים שאינם תקינים. לאחר תהליך השטיפה ניתן לבצע את תהליך של "הזרעה תוך רחמית".
במועד שיקבע לצורך ההזרעה יש לתת מנת זרע ע"י אוננות לתוך כוס סטרילית. אין להשתמש בחומרי סיכה כמו סבון או קרם כיוון שהם רעילים לתאי הזרע ועלולים לפגוע באיכות הדגימה לצורך ההזרעה. לא מומלץ להמנע מקיום יחסי מין לקראת מועד ההזרעה. נהפוך הוא, יש עבודות רבות המראות שדווקא קיום יחסי מין אינו פוגע באיכות המנה ולעיתים מתקבלת מנת זרע טובה יותר.

השבחת זרע – הכנת הזרע לקראת ההזרעה

קיימות שיטות שונות להכנה של הזרע לקראת ההזרעה וההחלטה על השיטה המתאימה לצורך הכנת הזרע נקבעת במעבדה עפ"י איכות הדגימה הראשונית.
השיטות המקובלות הן:

  • גרדיאנט: בשיטה זו משתמשים בחומרים בריכוזים שונים ויוצרים "מפל" של ריכוזים. רק תאי הזרע התקינים שלהם תנועתיות תקינה ואיכותית ייגעו לריכוז הגבוה ורק הם ילקחו לצורך ההזרעה.
  • שיטת ההרחפה “swim up”: בשיטה זו מסרכזים את הדגימה וע"י כך משקיעים את תאי הזרע בתחתית המבחנה. לאחר מכן מרחיפים את התאים שנשארו בתחתית המבחנה בנוזל מיוחד. רק התאים העלי כושר תנועה טוב יצליחו להגיע אל שכבת הנוזל המיוחדת שהוספה למבחנה ואלה יהיו התאים שנשתמיש בהם לצורך ההזרעה.
  • במצבים בהם איכות הזרע בבדיקה הראשונית לפני הטיפול בדגימה הינם ירודים לא ניתן לבצע את הטיפולים שתוארו לעיל. במצבים אלה נבצע רק שטיפה וסילוק של חומרים שלא נרצה לאפשר את המצאותם בנוזל בעת ההזרקה לחלל הרחם, כמו חלבונים שונים, ופרוסטגלנדינים.

הנחיות לבצוע הכנת הזרע ביום ההזרעה:

הפעולות השונות שתוארו כאן נמשכות כשעה וחצי ומאפשרות לשפר את תנועתיות הזרע המוזרק לרחם. בזכות הנזול בתוכו נמצאים התאים לאחר הטיפול תוחלת החיים של הדגימה ארוכה יותר.
בתום הטיפול בזרע יתקבלו נתונים על איכות הזרע הכוללים נפח, ריכוז ותנועה. הרופא המטפל יוכל להעריך על סמך התוצאות את המשך הטיפול.
הנחיות לבצוע הכנת הזרע ביום ההזרעה:

  1. מומלץ לתת זרע ע"י אוננות (ולא מגוף האישה ע"י קיום יחסי מין)
  2. מומלץ לפלוט את נוזל הזרע לתוך כוסית פלסטיק סטרילית (כמו לבדיקת שתן) אותה ניתן לקבל במעבדה, בקופ"ח או בית מרקחת.
  3. יש למסור את הדגימה תוך שעה עד שעתיים ממתן הדגימה למעבדה.
  4. אסור להשתמש בקונדום רגיל או בחומרי סיכה העלולים לפגוע באיכות דגימה.
  5. כאשר מסיבות שונות לא ניתן לתת זרע ע"י אוננות ניתן להשתמש בקונדום מתאים לבדיקת זרע, ללא חומר קוטל זרע אותו ניתן לקנות בבית מרקחת.