• רפופורט 3, קניון כפר סבא הירוקה, קומה 11
 • einat@dr-paz.co.il
 • 073-3700-700 (שלוחה 2)
תפריט

הפלות חוזרות

הפלות חוזרות - דר' עינת שלום פז, טיפולי פוריות, הפריה חוץ גופית, רופאת פוריות, רופאה גניקולוגית מומלצת וטיפולי פריון

הפלות חוזרות ובלועזית – Habitual abortion, ההגדרה הינה שתי הפלות של הריון בו נצפה שק הריון בחלל הרחם או שלושה איבודי הריון קליניים בטרימסטר ראשון, או הפלה אחת בטרימסטר שני.
מי מושפע:
באופן כללי בעיקר נשים או זוגות מבוגרות\ים ,והריונות מתחת לשבוע 10.
מספר עובדות:

 • הפלות מתרחשות בין 12% ל- 24% מההריונות.
 • כ 2% עד 5% (תלוי בהגדרה )מהזוגות סובלים מהפלות חוזרות.
 • לאחר שלוש הפלות חוזרות ברצף הסיכוי להפלה נוספת עומד על כ- 40%.
 • אישה יכולה לפתח הפלות חוזרות גם לאחר הריון מוצלח.
 • גם במקרים של 5 הפלות חוזרות עדיין מדווחים המחקרים השונים כי הסיכוי להריון ולידה הינו סביב 60%

הגורמים להפלות חוזרות

בכ- 50% עד75% מהמקרים המנגנונים הפתולוגיים לא ידועים.
מוטציות גנטיות או כרומוזומים לא מאוזנים אצל אחד ההורים. פגם בייצור של תאי המין (זרע או ביצית) בגלל ארגון לא תקין של המטען הגנטי אצל ההורים למרות היותם בריאים ותקינים. כלומר תכולת המטען הגנטי מלאה אצל ההורים אך בעת חלוקת בתאים מתקבלים תאי מין לא תקינים בתכולתם שיובילו ליצירת עובר לא תקין.

 • הברור: בדיקת דם לשני בני הזוג הכוללת קריוטפ (מפה גנטית) בשלב ראשון, ניתן גם לבדוק את הקריוטיפ של הנפל. הבדיקות אינן בסל.
 • הטיפול המוצע: במקרה שנמצאה מוטציה גנטית טיפולי הפריה חוץ גופית מאפשרים ליצור עוברים מחוץ לרחם ולדגום תאים מתוכם טרם החזרתם לרחם האישה ורק העוברים עם מטען גנטי תקין יוחזרו לרחם. לעיתים רחוקות לא ניתן למצוא עוברים תקינים ונאלץ להמליץ על תרומה של ביצית או תרומה של זרע בהתאם לבעיה.

הפלות חוזרות - קרישת יתר נרכשת או קרישת יתר גנטית

תסמונת קרישת יתר נרכשת במהלך חיי האישה בה נוצרם נוגדנים לחלקים ממערכת הקרישה וגורמים להווצרות קרישי דם מודברים שהגוף אינו מסוגל לנטרל. נמצא כי בכ-20% מהנשים הסובלות מהפלות חוזרות יופיעו נוגדנים למערכת הקרישה.
הבדיקה המעבדתית חייבת להיות חיובית בשתי בדיקות בהפרש של 12 שבועות.
קיימות מוטציות היכולות לגרום לקרשיות יתר מולדת. המוטציות השכיחות הינן התנגדות לאקטיבציה של חלבון C ((APCR שהשכיחה נגרם ע"י מוטציה בפקטור הקרישה מספר 5 (FVL ), חסר בחלבון C או S (פקטורים הנוגדים קרישה) נוגד טרומבין 3 (ANTITROMBIN III) ומוטציה בפקטור קרישה 2.

 • הברור: בדיקות דם לקיום נוגדנים או מוציות גנטיות הקשורות לקרישיות יתר.
  הטפול המוצע: טיפול תרופתי, אם נמצאו בדיקות חיוביים בברור ניתן לתת תרופות שמטרתן למנוע קרישיות יתר. מתן קלקסן ו/או אספירין בנשים עם אבחנה של קרישיות יתר נרכשת APS , הראו שיפור של עד 70% בסיכוי ללידה. טיפול בנשים ללא עדות לAPS לא הודגם שיפור כלל. לנשים עם אבחנה של קרישיות יתר תורשתית הדעות חלוקות ולכן אין המלצה גורפת ע"י האיגודים השונים בעולם, אך ישנם מספיק עדויות הנותנות תוקף לרופא המחליט לטפל בקלקסן ואו אספירין.

הפלות חוזרות - חוסר איזון הורמונלי

מצבים של חוסר איזון משמעותי של סכרת, הפרעות בבלוטת התריס כולים להוות גורם סיכון להפלות חוזרות ולכן חשובות הבדיקות המקדימות והאיזון לפני הריון.
נשים עם שחלות פוליצסטיות, PCOS, שלהן גם תנגודת גבוהה לאינסולין נמצאו קשורות גם להפלות חזרות וקיום רמה גבוהה של הורמונים זכריים (אנדרוגניים) חופשיים בדם. גם מצבים אלה ניתן לבדוק ולטפל.

 • הברור: פרופיל הורמונלי ואיזון בהתאם

הפלות חוזרות - תאי חיסון

מדובר על קיום תגובה חיסונית של האם כנגד העובר המכיל מטען גנטי שחלקו מבן הזוג. קיימים גורמים שונים הקשורים להפלות חוזרות ביניהם, חלקם נמצאו קשורים יותר בעת קיומם בחלל הרחם להפלות חוזורת.

הפלות חוזרות - אנטומיה

סיבות הקשורות במבנה הרחם ויכולות לפגוע בהשרשה של השליה או החזקת ההיריון היכולות לגרום להפלות חוזרות מוקדמות או מאוחרות. מחיצה רחמית הינה השכיחה ביותר להפלות חוזרות. גם הידבקויות בחלל הרחם או שרירנים משמעותיים יכולים לגרום להפלות חוזרות

 • ברור: בדיקת אולטראסאונד תלת מימד של חלל הרחם ו/או בהתאם למצב, הסטרוסקופיה ע"י מומחה להסטרוסקופיות של פוריות להערכה של תקינות חלל הרחם. במקרים מסויימים ניתן לשקול גם צילום רחם או MRI.
 • הטיפול המוצע: הסטרוסקופיה (הסתכלות לחלל הרחם ע"י סיב אופטי) במהלכו ניתן לבצע מטרופלסטיה, ניתוח תיקון של מבנה חלל הרחם. במקרים של הפלה על רקע התקצרות צוואר הרחם ופתיחתו ללא צירים, ניתן לומר שישנה בעיה הנקראת" אי ספיקה של צוואר הרחם". במקרים אלה ניתן לשקול הנחת תפר צווארי, חשוב שתתבצע בשלבים הראשונים של ההריון ולכן האבחנה המוקדמת מאוד חשובה.
מידע נוסף בתחום:
מעוניינים בייעוץ אישי? השאירו פרטים ואחזור אליכם

אם חוויתם הפלה או הפלות חוזרות אתם מוזמנים לפנות לקלינה הפרטית של פרופ'מ עינת פז שלום רופאת פוריות, וגניקולוגית מומלצת מנהלת היחידה להפריה חוץ גופית (IVF), במחלקת נשים ויולדות בבית חולים הילל יפה. לטיפול אישי ומקצועי התקשרו לטלפון מספר: 051-2809024 או השאירו פרטים ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם. השירותים המוצעים בקליניקה: הפריה חוץ גופית, טיפולי פריון, טיפולי פוריות, שימור פוריות, בדיקת זרע, השבחת זרע, ירידה בפוריות הגבר, עוברים מוקפאים ועוד.