הפלות חוזרות

הפלות חוזרות - דר' עינת שלום פז, טיפולי פוריות, הפריה חוץ גופית, רופאת פוריות, רופאה גניקולוגית מומלצת וטיפולי פריון

הפלות חוזרות, בלועזית – Habitual abortion מוגדרות כשתי הפלות של הריון בו נצפה שק הריון בחלל הרחם, או שלושה איבודי הריון קליניים בטרימסטר ראשון, או הפלה אחת בטרימסטר שני.
מי מושפע:
באופן כללי, בעיקר נשים או זוגות מבוגרות/ים, והריונות מתחת לשבוע 10.
מספר עובדות:

 • הפלות מתרחשות בין 12% ל- 24% מההריונות.
 • כ 2% עד 5% (תלוי בהגדרה) מהזוגות סובלים מהפלות חוזרות.
 • לאחר שלוש הפלות חוזרות ברצף הסיכוי להפלה נוספת עומד על כ- 40%.
 • אישה יכולה לפתח הפלות חוזרות גם לאחר הריון מוצלח.
 • גם במקרים של 5 הפלות חוזרות, עדיין מדווחים המחקרים השונים כי הסיכוי להריון ולידה הינו סביב 60%.

הגורמים להפלות חוזרות

אצל 50% עד 75% מהמקרים המנגנונים הפתולוגיים לא ידועים.
מוטציות גנטיות או כרומוזומים לא מאוזנים אצל אחד ההורים.
פגם בייצור של תאי המין (זרע או ביצית) בגלל ארגון לא תקין של המטען הגנטי אצל ההורים, למרות היותם בריאים ותקינים. כלומר, תכולת המטען הגנטי מלאה אצל ההורים, אך בעת חלוקת התאים מתקבלים תאי מין לא תקינים בתכולתם, שיובילו ליצירת עובר לא תקין.

 • הבירור:בשלב ראשון, בדיקת דם לשני בני הזוג, הכוללת קריוטיפ (מפה גנטית). בנוסף, ניתן גם לבדוק את הקריוטיפ של הנפל. הבדיקות אינן בסל.
 • הטיפול המוצע: במידה ונמצאה מוטציה גנטית טיפולי הפריה חוץ גופית מאפשרים ליצור עוברים מחוץ לרחם ולדגום תאים מתוכם טרם החזרתם לרחם האישה, ורק העוברים עם מטען גנטי תקין יוחזרו לרחם. לעיתים רחוקות, לא ניתן למצוא עוברים תקינים ונאלץ להמליץ על תרומה של ביצית או תרומה של זרע בהתאם לבעיה.

הפלות חוזרות - קרישת יתר נרכשת או קרישת יתר גנטית

תסמונת קרישת יתר נרכשת במהלך חיי האישה, בה נוצרים נוגדנים לחלקים ממערכת הקרישה וגורמים להיווצרות קרישי דם מוגברים, אשר הגוף אינו מסוגל לנטרל. נמצא כי בכ-20% מהנשים הסובלות מהפלות חוזרות יופיעו נוגדנים למערכת הקרישה.
לצורך אבחון התסמונת, הבדיקה המעבדתית חייבת להיות חיובית בשתי בדיקות, ובהפרש של 12 שבועות.

קיימות מוטציות היכולות לגרום לקרישיות יתר מולדת. המוטציות השכיחות הינן התנגודת לאקטיבציה של חלבון C או APCR, אשר השכיחה מביניהן נגרמת ע"י מוטציה בפקטור הקרישה מספר 5 (FVL), חסר בחלבון C או S (פקטורים הנוגדים קרישה), נוגד טרומבין 3 (ANTITROMBIN III) ומוטציה בפקטור קרישה 2.

 • הבירור: בדיקות דם לזיהוי נוגדנים או מוטציות גנטיות הקשורות לקרישיות יתר.
 • הטיפול המוצע: טיפול תרופתי- אם נמצאו בדיקות חיוביות בבירור, ניתן לתת תרופות שמטרתן למנוע קרישיות יתר. מתן קלקסן ו/או אספירין בנשים עם אבחנה של קרישיות יתר נרכשת (APS) הראו שיפור של עד 70% בסיכוי ללידה. לעומת זאת, בטיפול בנשים ללא עדות ל- APS  לא הודגם שיפור כלל. לנשים עם אבחנה של קרישיות יתר תורשתית הדעות חלוקות, ולכן אין המלצה גורפת ע"י האיגודים השונים בעולם. אך, ישנם מספיק עדויות הנותנות תוקף לרופא המחליט לטפל בקלקסן ו/או אספירין.

הפלות חוזרות - חוסר איזון הורמונלי

מצבים של חוסר איזון משמעותי של סוכרת, הפרעות בבלוטת התריס ועוד, יכולים להוות גורם סיכון להפלות חוזרות, ולכן חשובות הבדיקות המקדימות והאיזון לפני הריון.
נשים עם שחלות פוליצסטיות, PCOS, שלהן גם תנגודת גבוהה לאינסולין, נמצאו קשורות גם להפלות חזרות וקיום רמה גבוהה של הורמונים זכריים (אנדרוגניים) חופשיים בדם. גם מצבים אלה ניתן לבדוק ולטפל.

 • הבירור: פרופיל הורמונלי ואיזון בהתאם.

הפלות חוזרות - תאי חיסון

מדובר על קיום תגובה חיסונית של האם כנגד העובר, המכיל מטען גנטי שחלקו מבן הזוג. קיימים גורמים שונים הקשורים להפלות חוזרות ביניהם, חלקם נמצאו קשורים יותר בעת קיומם בחלל הרחם להפלות חוזרות.

הפלות חוזרות - אנטומיה

סיבות הקשורות במבנה הרחם יכולות לפגוע בהשרשה של השליה או בהחזקת ההיריון, וכתוצאה מכך לגרום להפלות חוזרות, מוקדמות או מאוחרות. מחיצה רחמית הינה השכיחה ביותר להפלות חוזרות. גם הידבקויות בחלל הרחם או שרירנים משמעותיים יכולים לגרום להפלות חוזרות.

 • בירור: בדיקת אולטראסאונד תלת מימד של חלל הרחם, ו/או בהתאם למצב, היסטרוסקופיה ע"י מומחה להיסטרוסקופיות של פוריות, להערכה של תקינות חלל הרחם. במקרים מסוימים, ניתן לשקול גם צילום רחם או MRI.
 • הטיפול המוצע: היסטרוסקופיה (הסתכלות לחלל הרחם ע"י סיב אופטי) שבמהלכה ניתן לבצע מטרופלסטיה- ניתוח תיקון של מבנה חלל הרחם. במקרים של הפלה על רקע התקצרות צוואר הרחם ופתיחתו ללא צירים, ניתן לומר שישנה בעיה הנקראת "אי ספיקה של צוואר הרחם". במקרים אלה, ניתן לשקול הנחת תפר צווארי, אשר חשוב שתתבצע בשלבים הראשונים של ההריון, ולכן האבחנה המוקדמת מאוד חשובה.
מידע נוסף בתחום:
מעוניינים בייעוץ אישי? השאירו פרטים ואחזור אליכם

אם חוויתם הפלה או הפלות חוזרות אתם מוזמנים לפנות לקלינה הפרטית של פרופ' מ' עינת שלום פז, רופאת פוריות וגניקולוגית מומלצת, מנהלת היחידה להפריה חוץ גופית (IVF) במחלקת נשים ויולדות, בית חולים הילל יפה. לטיפול אישי ומקצועי התקשרו לטלפון מספר: 051-2809024 או השאירו פרטים ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם. השירותים המוצעים בקליניקה: הפריה חוץ גופית, טיפולי פריון, טיפולי פוריות, שימור פוריות, בדיקת זרע, השבחת זרע, ירידה בפוריות הגבר, עוברים מוקפאים ועוד.

דילוג לתוכן