• רפופורט 3, קניון כפר סבא הירוקה, קומה 11
  • einat@dr-paz.co.il
  • 073-3700-700 (שלוחה 2)
תפריט

מערכת הרבייה הנקבית

מערכת הרבייה הנקבית - דר' עינת שלום פז, טיפולי פוריות, הפריה חוץ גופית, רופאת פוריות, רופאה גניקולוגית מומלצת וטיפולי פריון

מערכת הרבייה הנקבית היא מערכת מופלאה המורכבת מאיברים פנימיים וחיצוניים. הגורם הקובע את סוג המערכת המתפתחת הוא כרומוזום המין. תאי המין, הביצית והזרע, מכילים 22 כרומוזומים שונים +כרומוזם מין. בביצית נמצאים רק כרומוזומים מסוג X ובזרע כרומוזום X או כרומוזום Y. בעוברים המכילים 2 כרומוזומים מסוג X תתפתח מערכת נקבית. במהלך ההריון העובר המתפתח מכיל מערכת מין כפולה המתפתחת בהתאם לשילוב הכרומוזומים הקיימים בו כעובר זכרי או עובר נקבי.
כל תינוקות נולדת עם אברי הרבייה אך הם משלימים את התפתחותם לקראת גיל הפוריות. המערכת מורכבת מאברים חיצוניים ופנימיים. האיברים החיצוניים הם הפות, הדגדגן והנרתיק. האיברים הפנימיים כוללים את הרחם וצוואר הרחם, החצוצרות והשחלות.
כל חלקי המערכת עוברים שינויים משמעותיים עם גיל ההתבגרות המכינים את האישה לקליטת הריון ולנשיאת העובר ברחם למשך 9 חודישם.
השחלות ממוקמות לצידי הרחם קרוב לדפנות האגן. השחלות והביצית קיימות בעוברית כבר מהשבועות הראשונים להווצרותה ברחם. תאי נבט, הם המקור להווצרות הביציות בשחלות והם נודדים לכיוון מיקום השחלות באגן. מתאים האלה עוברים תהליך של חלוקת הפחתה, ובדרך זו הופכים התאים להיות תאי מין, המכילים 23 כרומוזומים, מחצית ממספר הכרומוזומים בכל תא בגוף. ברגע שביצית תפגוש תא זרע שגם הוא מכיל גם הוא 23 כרומוזומים, מחצית ממספר הכרומוזומים, ותהיה הפריה יתקבל עובר המכיל 46 כרומוזומים.
בזמן הלידה השחלות מכילות כ 1-2 מיליון ביציות ההולכות ונהרסות עד גיל ההתבגרות. לקראת גיל ההתבגרות נותרות בשחלה כ 450000 ביציות ורק כ450 יבייצו לאורך כל תקופת הפריון של האישה.

מערכת הרבייה הנקבית - דר' עינת שלום פז, טיפולי פוריות, הפריה חוץ גופית, רופאת פוריות, רופאה גניקולוגית מומלצת וטיפולי פריון

אז מה קורה במהלך החודש בתקופת הפוריות? מה הוא המחזור החודשי?

בגיל ההתבגרות הרחם מתפתח וגדל, השחלות נחשפות להורמוניים מיותרת המח ותהליך הביוץ מתחיל. אחת לחודש מגוייסת קבוצה של ביציות ומתפתחות בהדרגה במשך כשבועיים עד הביוץ. הביצית נמצאת בתוך סביבה מימית הנקראת זקיק.

  • זקיקים: גדילת הזקיקים מושפעת משילוב של הורמונים שהעקריים שבהם הם FSH ו LH. בכל קבוצת זקיקים כזו שיוצאת לדרך קיים זקיק אחד חזק יותר, זקיק דומיננטי. הזקיק הזה יגדל עד שיחרוג ויגיע לביוץ וכל יתר הזקיקים תומכים בתהליך ההתפתחות שלו, ולקראת מועד הביוץ הזקיקים האחרים דועכים. כשהזקיק מגיע לגודל של כ 24 מ"מ חלים תהליכים שונים בזקיק בהשפעת LH והביצית פוקעת מהזקיק ויוצאת אל דרכה לכיוון החצוצרה.
  • החצוצרות: החצוצרות הן איברים צינוריים בארוך של כ 10 ס"מ, שכל תפקידם הוא לקשר את השחלות עם חלל הרחם. הביצית שוהה בחצוצרה מספר שעות עד ימים בודדים ומתקדמת לאיטה ע"י מערכת תאים מיוחדת בחצוצרה, תאים ריסניים המקרבים את הביצית אל החצוצרה. בחצוצרה היא המקום בה אמורה הביצית לפגוש את הזרע ולהיות מופאית. אם התרחשה הפריה הביצית המופרית ממשיכה לנדוד אל הרחם ולהשתרש. אם לא היתה הפריה הביצית לא תהיה מסוגלת להשתרש, רמות ההורמונים יצנחו והווסת יגיע.
  • הרחם: הרחם הוא איבר הרביה שכל ייעודו להכיל הריון, להגן עליו ולספק את כל צרכיו של העובר המתפתח. הרחם מושפע מהפרשות הורמונליות המשתחררות מהזקיק המתפתח. בשלב ראשון אסטרוגן המעבה את רירית הרחם כהכנה לקליטת הריון ובשלב השני, לאחר הביוץ, פרוגסטרון המשנה את מבנה רירית הרחם לרירת המסוגלת לקלוט עובר לקראת השרשה והריון. במצבים בהם לא מתרחש הריון רירית הרחם כאמור מפסיקה את התפתחותה בגלל ירידה ברמות ההורמונים והיא מתקלפת, ואז מתחיל הדימום החודשי המוכר כווסת.