מערכת הרבייה הנקבית

מערכת הרבייה הנקבית - דר' עינת שלום פז, טיפולי פוריות, הפריה חוץ גופית, רופאת פוריות, רופאה גניקולוגית מומלצת וטיפולי פריון

מערכת הרבייה הנקבית היא מערכת מופלאה, המורכבת מאיברים פנימיים וחיצוניים. הגורם הקובע את סוג המערכת המתפתחת הוא כרומוזום המין. תאי המין, הביצית והזרע, מכילים 22 כרומוזומים שונים + כרומוזום מין. בביצית, נמצאים רק כרומוזומים מסוג X ובזרע כרומוזום X או כרומוזום Y,ו בעוברים המכילים 2 כרומוזומים מסוג X תתפתח מערכת נקבית. במהלך ההריון, העובר המתפתח מכיל מערכת מין כפולה המתפתחת בהתאם לשילוב הכרומוזומים הקיימים בו, כעובר זכרי או כעובר נקבי.כל תינוקת נולדת עם אברי הרבייה, אך הם משלימים את התפתחותם לקראת גיל הפוריות.

האיברים החיצוניים הם הפות, הדגדגן והנרתיק. האיברים הפנימיים כוללים את הרחם וצוואר הרחם, החצוצרות והשחלות, הממוקמות לצידי הרחם, קרוב לדפנות האגן. כל חלקי המערכת עוברים שינויים משמעותיים עם גיל ההתבגרות, המכינים את האישה לקליטת הריון ולנשיאת העובר ברחם למשך 9 חודשים.

השחלות והביצית קיימות בעוברית כבר מהשבועות הראשונים להיווצרותה ברחם. תאי נבט, הם המקור להיווצרות הביציות בשחלות, והם נודדים לכיוון מיקום השחלות באגן. תאים אלה עוברים תהליך של חלוקת הפחתה, ובדרך זו הופכים להיות תאי מין, המכילים 23 כרומוזומים, מחצית ממספר הכרומוזומים בכל תא בגוף. ברגע שביצית תפגוש תא זרע, שגם הוא מכיל גם הוא 23 כרומוזומים, ותהיה הפריה- יתקבל עובר המכיל 46 כרומוזומים.
בזמן הלידה, השחלות מכילות כ 1-2 מיליון ביציות ההולכות ונהרסות עד גיל ההתבגרות. לקראת גיל ההתבגרות נותרות בשחלה כ- 450,000 ביציות, ורק כ- 450 יבייצו לאורך כל תקופת הפריון של האישה.

מערכת הרבייה הנקבית - דר' עינת שלום פז, טיפולי פוריות, הפריה חוץ גופית, רופאת פוריות, רופאה גניקולוגית מומלצת וטיפולי פריון

אז מה קורה במהלך החודש בתקופת הפוריות? מה הוא המחזור החודשי?

בגיל ההתבגרות, הרחם מתפתח וגדל, השחלות נחשפות להורמונים מיותרת המוח ותהליך הביוץ מתחיל. אחת לחודש, מגויסת קבוצה של ביציות המתפתחות בהדרגה במשך כשבועיים עד הביוץ. הביצית נמצאת בתוך סביבה מימית הנקראת זקיק.

  • זקיקים: גדילת הזקיקים מושפעת משילוב של הורמונים, שהעיקריים שבהם הם FSH ו- LH. בכל קבוצת זקיקים שיוצאת לדרך, קיים זקיק אחד חזק יותר, זקיק דומיננטי. הזקיק הדומיננטי יגדל, עד שיחרוג ויגיע לביוץ, וכל יתר הזקיקים תומכים בתהליך ההתפתחות שלו, ולקראת מועד הביוץ הזקיקים האחרים דועכים. כשהזקיק מגיע לגודל של כ 24 מ"מ חלים תהליכים שונים בזקיק, בהשפעת LH, והביצית פוקעת מהזקיק ויוצאת אל דרכה לכיוון החצוצרה.
  • החצוצרות: החצוצרות הן איברים צינוריים באורך של כ- 10 ס"מ, שכל תפקידם הוא לקשר את השחלות עם חלל הרחם. הביצית שוהה בחצוצרה מספר שעות עד ימים בודדים, ומתקדמת לאיטה ע"י מערכת תאים מיוחדת בחצוצרה, תאים ריסניים המקרבים את הביצית אל החצוצרה. החצוצרה היא המקום בו אמורה הביצית לפגוש את הזרע ולהיות מופרית. אם התרחשה הפריה, הביצית המופרית ממשיכה לנדוד אל הרחם ולהשתרש. אם לא הייתה הפריה- הביצית לא תהיה מסוגלת להשתרש, רמות ההורמונים יצנחו והווסת יגיע.
  • הרחם: הרחם הוא איבר הרביה שכל ייעודו להכיל הריון, להגן עליו ולספק את כל צרכיו של העובר המתפתח. הרחם מושפע מהפרשות הורמונליות המשתחררות מהזקיק המתפתח. בשלב הראשון, האסטרוגן מעבה את רירית הרחם כהכנה לקליטת הריון, ובשלב השני, לאחר הביוץ, פרוגסטרון משנה את מבנה רירית הרחם לרירית המסוגלת לקלוט עובר, לקראת השרשה והריון. במצבים בהם לא מתרחש הריון, רירית הרחם, כאמור, מפסיקה את התפתחותה בגלל ירידה ברמות ההורמונים והיא מתקלפת, ואז מתחיל הדימום החודשי המוכר כווסת.
דילוג לתוכן