• רפופורט 3, קניון כפר סבא הירוקה, קומה 11
  • einat@dr-paz.co.il
  • 073-3700-700 (שלוחה 2)
תפריט

ניתוח להפקת זרע מהאשכים

הפקת זרע מהאשכים - דר' עינת שלום פז, טיפולי פוריות, הפריה חוץ גופית, רופאת פוריות, רופאה גניקולוגית מומלצת וטיפולי פריון

קיימים מצבים בהם לא קיימים תאי זרע בנוזל הזירמה (נוזל השפיכה), מצב הקרוי אזואוספרמיה. כלומר נפלט נוזל זרע ללא תאי זרע. הסיבות להעדר זרע בזירמה יכולים להיות על רקע של בעיה אשכית, כלומר אין תאים המייצרים זרע באשכים או על רקע בעיה חוץ אשכית כדוגמת בעיות הורמונליות אצל הגבר, בעיות חסימתיות המונעות פליטה של הזרע.
החלוקה המקובלת של בעיות אזואוספרמיה היא לבעיה חסימתית ובעיה שאינה חסימתית.
בגברים עם בעיה חסימתית ייצור הזרע באשכים תקין אך לא מתאפשרת פליטה של הזרע החוצה. מצבים אלה נגרמים ע"ר מצבים שונים הכוללים מחלות זיהומיות החוסמות את צינור המוצא של האשכים או ע"ר מחלה גנטית , ציסטיק פיברוזיס שפגעה בייצור הצינור המרוקן את האשכים.
מצב אחר הוא העדר זרע ע"ר לא חסימתי, הכולל בעיות הורמונליות, גנטיות, טיפולים כימותרפיים, ניתוחים באשכים, פגיעה בתאים המייצרים זרע באשכים או בהבשלת תאי הזרע באשכים וכו'. מצבים אלה פוגעים ביכולת האשכים לייצר זרע עד למצב בו לא נפלטים תאי זרע כלל.

בדיקות לפני ניתוח להפקת זרע מהאשכים

כדי לנסות לאפשר בכל זאת להשיג הריון במצבים של העדר תאי זרע ראשית יש להבין את הסיבה להעדר תאי הזרע. לאחר הברור והבנת המצב וסיבותיו ניתן להציע טפולים שונים להפקת זרע ישירות מהאשכים. במסגרת הברור יש לבצע מספר בדיקות הכוללות:

  • בדיקה גופנית
  • בדיקות הורמונליות
  • אולטרסאונד אשכים ודופלר.

על סמך הבדיקות השונות ניתן יהיה לאפיין את הבעיה הגורמת להעדר תאי הזרע.

טפולים שונים להפקת זרע ישירות מהאשכים

בגברים עם בעיה חסימתית בהם נצפה למצוא כמות רבה של תאי זרע באשכים ניתן להציע:

  • ניתוח הנקרא TESA-Testicular Sperm Aspiration. בניתוח זה מבוצע דיקור ושאיבה של האשך תחת הרדמה כללית. החומר המתקבל מועבר למעבדה כדי לחפש בתוך הרקמה המתקבלת תאי זרע.
  • ניתוח נוסף הינו MESA- Microsurgical sperm Aspiration. מדובר בניתוח מיקרוכירוגי מיותרת האשך. ניתוח זה יתאים לגברים עם בעיה חסימתית שבהם צפוי לקבל מספר תאי זרע רב.
  • ניתוחים נוספים הקיימים מיועדים למצבים בהם הבעיה הינה לא חסימתית הם TESE-Testicular sperm Extraction ו- Micro-TESE. בניתוח TESE דוגמים את האשכים באופן אקראי ומוציאים דגימות של האשך לבדיקה וחיפוש זרע במעבדה.
  • הניתוח השני Micro-TESE מתבצע תוך שימוש במיקרוסקופ ייעודי במהלך הניתוח. נדרשת מיומנות גבוהה של המנתח ויחד עם שימוש במיקרוסקופ התוצאות של מציאת זרע עולות.

בכל המקרים של הפקת זרע מהאשכים על הזוג לעבור טיפולי הפריה חוץ גופית שכן כמות הזרע המתקבלת מניתוחים אלה אינה בכמות המאפשרת טיפולי הזרעה תוך רחמית. לעיתים מתצע טיפול ההפריה החוץ גופית כהכנה לפני ניתוח האשכים וביום הפקת הזרע מהאשכים מתבצעת גם שאיבת הביציות. לעיתים הניתוח מתבצע לפני הטיפול באישה, במידה ונמצא זרע הוא מוקפא ובעת שאיבת הביציות יופשר לשימוש להפריית הביציות הנשאבות. במצבים אלה אין ברירה אלא להזריק את הזרע ישירות לביצית בתהליך הנקרא ICSI- Intra Cytoplasmatic Sperm Injection.
בניתוחים אלה ניתן למצוא תאי זרע בכ 60 % מהמקרים ובמרבית המקרים אם נמצאו תאי זזרע נוכל גם להתקדם לטיפולי הפריה חוץ גופית עם הצלחות גבוהות להשגת הריון.