הזרעה תוך רחמית

הזרעה תוך רחמית - דר' עינת שלום פז, טיפולי פוריות, הפריה חוץ גופית, רופאת פוריות, רופאה גניקולוגית מומלצת וטיפולי פריון

הזרעה תוך רחמית(Intra Uterine Insemination= IUI)  הינה תהליך שבו מוזרק זרע לחלל הרחם, במועד מדויק סביב הביוץ. במהלך החודש מבצעים מעקב ביוץ על בסיס מחזור טבעי של האישה או תוך טיפול הורמונלי על סוגיו השונים. כאשר בבדיקות על קול ובדיקות דם נראה שהזקיק המוביל הגיע לגודל המתאים לביוץ, יש אפשרות לקבל זריקה המתזמנת את מועד הביוץ המדויק. כ- 36-40 שעות לאחר הזריקה לביוץ יש לבצע את ההזרעה התוך רחמית.

השבחת זרע

במועד זה, בן הזוג מתבקש לתת מנת זרע, ובמקרים שמשתמשים בזרע מתרומת זרע יהיה השלב להכין את הזרע לקראת ההזרעה. המונח המוכר הינו "השבחת זרע" , אבל אין מדובר בשיפור איכות הזרע מבחינה גנטית או תפקודית, אלא רק שטיפת הזרע מחומרים שונים ואיסוף התאים בעלי תנועה תקינה, לצורך הזרקתם לחלל הרחם.
האישה מגיע לרופא המטפל ובמהלך בדיקה גינקולוגית, תוך שימוש בספקולום, מוזרק הזרע ע"י קטטר דק העובר דרך צוואר הרחם, אל חלל הרחם. ההזרקה נעשית בעדינות ואינה כרוכה בכאבים. הזרע ממשיך בדרכו מחלל הרחם לכיוון החצוצרות, שם יפגוש את הביצית לצורך הפרייתה. בטיפולים מסוג זה, המשלבים את ביצוע ההזרעה, יש חשיבות רבה לשלול בעיה חסימתית של החצוצרות. במקרים בהן עולה חשד לחסימת חצוצרות, הסיכוי למעבר הזרע אל החצוצרה והפריית הביצית שם הינו מאוד נמוך.

הכנה להזרעה תוך רחמית

לצורך ההזרעה, יש לבצע הכנה של הזרע כיוון שלא כל הזרע הנפלט יכול להיות מוזרק לחלל הרחם. דגימת זרע רגילה מכילה חומרים שונים, שהזרקתם לרחם תגרום לכאבים והתכווצויות ולכן, חשוב לבצע את הכנת הזרע, או בשם הידוע "השבחת זרע", בשיטות המתאימות מראש.
הזרעה תוך רחמית משפרת את סיכויי ההריון במיוחד במקרים בהם איכות הזרע ירודה, אולם מצבים של בעיית זרע משמעותית לא יאפשרו הזרעה. סיכויי ההצלחה משתנים גם בהתאם לטיפול המשולב בטיפול ההזרעה. במחזור טבעי הסיכויים נמוכים יותר, במחזור עם כדורים לביוץ הסיכויים נעים סביב 15% ובמחזורים בהם היה שימוש בזריקות להגברת הביוץ ניתן להגיע עד ל- 20% סיכוי להריון במחזור טיפול. הצלחת הטיפול תלויה מאוד בגיל האישה ובבעיות הנוספות המשולבות בבעיית אי הפריון.

מהי בדיקת זרע, מתי מבצעים אותה, מה אומרות התוצאות וכיצד ניתן לטפל בבעיות פוריות אצל הגבר? באתר של פרופ'מ עינת פז שלום מנהלת היחידה להפריה חוץ גופית במחלקת נשים ויולדות בבית חולים הילל יפה, תמצאו מידע אודות טיפולי פוריות, טיפולי פריון, הפריה חוץ גופית, וטיפולי שימור פוריות. לפרטים התקשרו לטלפון מס' 051-2809024 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן