• רפופורט 3, קניון כפר סבא הירוקה, קומה 11
  • einat@dr-paz.co.il
  • 073-3700-700 (שלוחה 2)
תפריט

צילום רחם

צילום רחם - דר' עינת שלום פז, טיפולי פוריות, הפריה חוץ גופית, רופאת פוריות, רופאה גניקולוגית מומלצת וטיפולי פריון

כחלק מברור אי פריון אצל הזוג יש לשלול גם בעיות בחלק האחראי על המעבר של הביצית לכיוון הרחם , שהוא גם מקום המפגש עם תאי הזרע- החצוצרות.
לחצוצרות תפקיד של מעבר הביצת המופרית לכיוון חלל הרחם. במצבים בהם החצוצרות חסומות לא יתרחש המיזוג של ביצית וזרע ולא תווצר ביצית מופרית שהיא בעצם קדם עובר.
כדי להעריך את תפקוד החצוצרות והמעבר בהן ניתן לבצע מספר בדיקות שהמוכרת ביותר מבניהן היא צילום רחם.

כיצד מתבצע צילום רחם?

צילום רחם מתבצע מיד בתום הווסת ועד מספר ימים לפני הביוץ. מדובר בסדרת צילומי רנטגן (שיקוף) במהלך הזרקה של נוזל לחלל הרחם. הבדיקה מתבצעת ע"י רופא נשים מוסמך, תוך כדי בדיקה גינקולוגית מוכנס קטטר דק לצוואר הרחם שדרכו יוזרק הנוזל לתוך הרחם והחצוצרות.
בעת הזרקת הנוזל המוזרק לחלל הרחם יבוצעו מספר צילומים בשלבים שונים של ההזרקה שמטרתם לראות בהדרגה את מילוי חלל הרחם, מעבר בחצוצרות, יציאת הנוזל מהחצוצרות, זליגתו לאגן והתפשטות הנוזל באגן. הבדיקה מאפשר הערכה ראשונית בלבד גם של מבנה חלל הרחם אך לא זו מטרת הבדיקה. כאשר רואים מעבר מלא בחצוצרה והתפשטות בחלל ניתן להסיק בדר"כ שהבדיקה תקינה.
מצבים בהם הבדיקה אינה תקינה נחלקים למצבים של חסימה בחיבור בין הרחם לחצוצרה ואז לא מודגמת חצוצרה בכלל. מצב אחר, בו מודגמת חסימה מרוחקת של החצוצרה, באזור הסופי של החצוצרה, אז ניתן לראות את החצוצרה לכל אורכה אך אין פיזור לאגן והחצוצרה מתמלאת ומתנפחת ככל שנזריק יותר נוזל.

צילום רחם וחסימת חצוצרות

בשני המצבים בהם מודגמת חסימת חצוצרות נגדיר את ההבעיה כאי פריון ע"ר מכאני/ חצוצרתי ובעצם מצבים אלה ברובם דורשים מעבר לטיפולי הפריה חוץ גופית. לעיתים ניתן לנסות לפתוח חסימות בעיקר אם הן בחלק הקרוב של החצוצרה.
אי פריון ע"ר מכאני נגרם ברוה המקרים מתהליך דלקתי/זיהומי שהתרחש באגן או בנשים הסובלות מאנדומטריוזיס. לעיתים טיפול הפריה חוץ גופית בלבד יספיק לצורך השגת הריון. יהיו מקרים בהם החצוצרות מלאות בנוזל ונמליץ לאישה לעבור ניתוח לכריתת חצוצרות לפני התחלת טיפולי ההפריה. הצטברות הנוזל בחצוצרות עשויה להיות גורם משמעותי המוריד את סיכויי הצלחת הטיפולים להשגת ההריון המיוחל. ההחלטה עם ניתוח לפני הטיפולים או במהלכם צריכה להלקח עם הרופא המטפל, מומחה פוריות.

פרופ'מ עינת פז שלום, מתמחה בטיפולי פוריות והפריה חוץ גופית IVF, תרומת ביציות, הזרעות IUI, שאיבת ביצית, הקפאת ביציות, שימור פוריות, צילומי רחם, החזרת עוברים מוקפאים, שימור רקמת שחלה, טיפולי פריון ומעקב הריון. תמיכה פיזית ונפשית, טיפול אישי צמוד ומקצועי מוענק לכל קהל מטופלי בקליניקה. לפרטים התקשרו לטלפון מס' 051-2809024 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.