• רפופורט 3, קניון כפר סבא הירוקה, קומה 11
 • einat@dr-paz.co.il
 • 073-3700-700 (שלוחה 2)
תפריט

פוריות האישה

פוריות האישה - דר' עינת שלום פז, טיפולי פוריות, הפריה חוץ גופית, רופאת פוריות, רופאה גניקולוגית מומלצת וטיפולי פריון

בעידן המודרני אנו מוצאים יותר ויותר טכנולוגיות המאפשרות לאלו הנתקלים בבעיות פוריות מסיבות שונות ומגוונות להביא ילד לעולם למרות הכול.
בין 10 ל- 15 אחוז מהאוכלוסייה בגיל הפוריות סובלים מהפרעות בפריון.
מתי מגדירים אי פוריות? אי בפוריות מוגדרת כחוסר יכולת להשיג הריון לאחר יחסי מין סדירים במשך שנה. בנשים מעל גיל 35 לא נמתין שנה שלמה, לאחר חצי שנה של יחסי מין מכוונים סביב הביוץ נתחיל ברור. גם בנשים להן מחזורים מרוחקים אחחת לחודש וחצי או פחות חשוב להתחיל את הברור מוקדם יותר. כמו כן, כאשר אחד מבני הזוג עבר טיפולים כימותרפיים או מחלות הקשורות למערכת הרבייה נכון יהיה שיפנו מוקדם יותר לברור וטיפול.

הסיבות לאי פוריות?

הסיבות לאי פריון נחלקות ל- 3 קבוצות עיקריות:

 1. אי פוריות ע"ר בעיה זכרית כ- 45% מכלל המקרים.
 2. אי פוריות הנובעת מבעיה כלשהי אצל האישה כ- 45% מכלל המקרים נחלקים לתת קבוצות עיקריות של בעיה הורמונלית ובעיה ומכאנית.
 3. אי פריון ע"ר בלתי מוסבר.

בכל מקרה, אצל כ- 10% מהזוגות יש יותר מגורם אחד לאי-פוריות.

הסיבות לבעיות חוסר פריון אצל האישה

אצל האישה קיימות מספר סיבות לחוסר פריון עם פתרונות מגוונים.

 • מה זה אי פריון על רקע הורמונלי וחוסר ביוץ?
  הסיבה הראשונה היא אי פריון על רקע הורמונלי. לשם הפריה, תהליך הביוץ חייב להתרחש כהלכתו, כלומר הבשלה תקינה של הזקיק בשחלה וקיומה של ביצית בשלה ומוכנה להפריה הוא שלב הכרחי לצורך השגת הריון.
  ליקויים הורמונאליים שונים, כגון: הפרעה בפעילות המתואמת של הורמוני בלוטת יותרת המוח, הפרשת יתר של הורמון החלב, הפרולקטין, והפרעות בשחלה עצמה – יכולים להביא לחוסר ביוץ או לביוץ לקוי.
  כיום ישנם אמצעים מדויקים לאבחון זמן הביוץ: בדיקות הורמונאליות ובדיקות אולטרה-סאונד, המאפשרים לקבוע את מועד הביוץ באמצעות מעקב אחרי גדילת הזקיקים והבשלתם.
  בנוסף, כיום ישנן טיפולים פשוטים לגרימת ביוץ באמצעות מגוון גדול של תרופות.
  הטיפול בתרופות הללו מחייב השגחה וניטור קפדני של תגובת השחלות של האישה, בעיקר של רמות ההורמון אסטרדיול (הורמון המין הנשי המיוצר בשחלה) בדם, וכן ניטור באמצעות אולטרא-סאונד לבדיקת מספר הזקיקים המתפתחים בשחלה וגודלם. מטרת הניטור היא להשיג את התוצאות המיטביות במקביל להופעה מינימאלית של תופעות לוואי.
 • מה זה אי פוריות מכאנית?
  הסיבה השנייה לאי פריון אצל האישה היא אי פריון על רקע מכאני – חסימתי.
  מחלות שונות, בעיקר דלקות בחצוצרות ובסביבתן, עלולות להביא לפגיעה כרונית בפעילות החצוצרות. פגיעה קיצונית תתבטא בחסימה של החצוצרות, פגיעה קלה יותר תגרום להידבקויות מסביב לחצוצרות ובין החצוצרות לבין איברים פנימיים סמוכים, כגון השחלות, המעיים והרחם.
  עקרות מכאנית מוחלטת היא כאשר שתי החצוצרות חסומות.
 • מה זה אי ספיקה שחלתית או ירידה ברזרבה שחלתית?
  ירידה ברזרבה שחלתית זהו מצב בו השחלה כושלת מלגדל זקיק המכיל ביצית הדרושה, גם עבור טיפולי הפריה חוץ גופיים. מיקרים אלו מתרחשים במספר מצבים: אצל נשים שגיל המעבר הקדים להופיע ולכן אינן מייצרות ביציות; נשים שעברו טיפולים כימותרפיים, הקרנות או ניתוחים; נשים הסובלות מפגם גנטי מולד; נשים הסובלות מאי ספיקה שחלתית ללא סיבה ברורה. במקרים אלו יהיה צורך בתרומת ביצית מאישה אחרת.
  בנוסף, ישנן כמה קבוצות הזקוקות לתרומת ביצית מסיבות שונות כגון: נשים שהן נשאיות של מחלה גנטית ורוצות למנוע את העברת הפגם הגנטי לילדיהן, נשים שהטיפול בהורמונים אינו נותן תגובה מתאימה, נשים שעברו מספר רב של טיפולי הפריה שבמהלכם התברר שהביציות פגומות ואינן מביאות להריון תקין, וכן נשים שסיכוייהן להשיג הריון קטנים בשל גילן (מעל גיל 40).

ברור בעיות פוריות אצל האישה

הפגיעה במכאנית מאובחנת באמצעים שונים:

 • בדיקת אולטראסאונד תלת מימד: בבדיקת אולטראסאונד פשוטה ניתן להתדגים את מבנה חלל הרחם ולוודא שאין בעיות בחלל הרחם, לוודא שהחלל סדיר במבנה ואין ממצאים החודרים ומפריעים למבנה תקין ולהתפתחות של הרייון תקין.
 • צילום רחם וחצוצרות: (סדרה של מספר צילומי רנטגן) שבעזרתו ניתן להעלות חשד לפגמים בחלל הרחם (הידבקויות תוך-רחמיות), חסימות בחצוצרות, הידבקויות סביב החצוצרות וכן אי ספיקה (הרחבה) של צוואר הרחם.
 • לפרוסקופיה: ביצוע חתך קטן בדופן הבטן באזור הטבור החדרת מכשיר אופטי המאפשר הסתכלות ישירה על איברי האגן (נעשה בהרדמה כללית ובחדר ניתוח). בדרך זו ניתן לאבחן במדויק אם קיימת פגיעה בחצוצרות ומה חומרתה ולהתאים את הטיפול. באמצעות הלפרוסקופ ניתן גם לטפל בבעיית העקרות המכאנית.
 • היסטרוסקופיה: בדיקה בה מוחדר לחלל הרחם מכשיר אופטי עדין, המאפשר לאבחן ממצאים בחלל הרחם כגון הידבקויות, שרירנים, פוליפים או פגמים מולדים במבנה הרחם. פגמים אלה עשויים להפריע להשתרשות העובר ברחם או למנוע התפתחות תקינה של ההיריון ולגרום להפלה. הבדיקה מבוצעת ללא הרדמה כללית או בהרדמה מקומית.

בעיות של חוסר פריון בלתי מוסבר

המושג "עקרות בלתי מוסברת" ניתן לאותם מקרים שבהם, לאחר שכל הבדיקות והבירורים המקובלים לא העלו סיבה ברורה לאי-פוריות. במקרה כזה, אין הכוונה שאין סיבה לאי פוריות. הכוונה היא, באמצעים הקיימים כיום לא ניתן היה להגיע לאבחנה.
במקרים אלו מתחיל פעמים רבות תהליך של טיפולי הפריה חוץ גופית, שעשוי לשפוך אור על הסיבה הנעלמת לאי הפריון. בעיה כגון זרע שאינו חודר את הביצית, או בעיה באיכות הביציות, הן רק חלק ממצבים אפשריים שלא ניתן לגלותם בדרכים שנסקרו לעיל. מיקרים כאלה ניתנים לפתרון על ידי טיפולים תרופתיים שיאפשרו את השבחת זרע בטרם הזרקתו. הפריה חוץ גופית הוכחה כמשיגה אחוזי הצלחה שאינם פחותים מאלו המושגים במקרים של עקרות מכאנית.

פוריות האישה - לסיכום:

בעיות פוריות יכולות לנבוע מסיבות רבות, הן מהצד הגברי והן מהצד הנשי. ייתכנו אף מצבים בהם אי פריון יתבסס כתוצאה משילובן של מספר סיבות, דבר שיחייב מספר טיפולים משולבים זה בזה. אי פריון הינו מצב הניתן פעמים רבות לפתרון, במיוחד לאור הטכנולוגיות הקיימות כיום ברפואה בתחום זה. למרות כל זאת, ההמלצה שלא לדחות את גיל האמהות והאבהות כאחד, עדיין שרירה וקיימת. היכולות הטכנולוגיות המשמעותיות בתחום הפוריות בשנים האחרונות אינן מבטלות את נושא הגיל הפיזיולוגי וחשיבותו להצלחת תהליך ההפריה, אם כי הטכנולוגיה כיום מאפשרת לזוגות שבעבר לא ניתן היה להצע להם פתרון לבעיית אי הפריות ונחשבו לעקרים באופן סופי, את האפשרות של הבאת ילדים לעולם.

פרופ'מ עינת פז שלום מנהלת היחידה להפריה חוץ גופית (IVF) במחלקת נשים ויולדות בבית חולים הילל יפה, מתמחה בתחום הפריון, טיפולי פוריות, הפריה חוץ גופית, וטיפולי שימור פוריות. שמה ידוע ומוכר בתחום הפוריות והפריון. דר' עינת פז שלום מקבלת מטופלים בקליניקה הפרטית ומתחייבת על מקצועיות, יחס אישי, מכיל ומבין. לפרטים התקשרו לטלפון מס' 051-2809024 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.