• רפופורט 3, קניון כפר סבא הירוקה, קומה 11
  • einat@dr-paz.co.il
  • 073-3700-700 (שלוחה 2)
תפריט

תהליך הפריה חוץ גופית

תהליך הפריה חוץ גופית - דר' עינת שלום פז, טיפולי פוריות, הפריה חוץ גופית, רופאת פוריות, רופאה גניקולוגית מומלצת וטיפולי פריון

הפריה חוץ גופית המוכרת גם כהפריית מבחנה, הפרייה מלאכותית, IVF- In Vitro Fertilization היא תהליך שבו ההפרייה מתבצעת מחוץ לגוף האישה.
באופן רגיל הביצית והזרע אמורים להפגש בחצוצרות, המקשרות בין השחלה המבייצת לבין חלל הרחם. בהפריה חוץ גופית מפגישים בתנאי מעבדה בין הזרעון של הגבר והביצית של האישה ויוצרים עובר. העובר גדל במעבדה באינקובטור מיוחד המחקה את התנאים הקיימים בגוף האישה ומאפשר לביצית המופרית לגדול , להתחלק ולהגיע לשלב של עובר בין מספר תאים שלאחר מכן יוחדר לרחמה של האישה.

מהם שלבי הטיפול בהפריה חוץ גופית?

במהלך 40 שנה האחרונות נרשמה מגמת עליה במספר טיפולי הפריה חוץ גופית בישראל ובעולם. בשנים האחרונות מספר הטיפולים בארץ היה סביב 40 אלף מחזורים לשנה. מטרת הטיפולים היא לסייע לזוגות שאינם יכולים להרות ספונטנית, באופן טבעי להגיע למצב של החזרת עוברים לרחם. ואכן מרבית מחזורי הטיפול הינם עם החזרת עוברי. בארץ כרבע מהטיפולים הסתיימו בהריון וכ 20% הסתיימו בלידת חי. עפ"י נתוני משרד הבריאות, בשנים האחרונות כ- 4% מכלל לידות החי היו כתוצאה מטיפולי הפריה חוץ גופית.

שלב ראשון: האבחון

בראש ובראשונה יש להגיע לאבחנה מדוייקת ככל הניתן מה סיבת לאי פריון הגבר או אי פריון האישה המעוניינים להרות. האבחנה כוללת בדיקות מקיפות לאישה ולבן הזוג כדי להבין האם מדובר בבעיית אי פריון לאחר תשאול מקיף שיבצע הרופא יש לבצע בדיקות דם מקיפות לאישור בריאות האישה, ברור של תקינות האגן ברור של חלל הרחם, שחלות וחצוצרות. גם בן הזוג יעבור ברור לתקינות הזרע ובמידה וימצא ליקוי כל שהוא בבדיקת הזרע, הוא יופנה להמשך ברור הכולל בדיקות דם, אולטראסאונד ובדיקות אורולוג בהתאם. על סמך כל הבדיקות נקבע את האבחנה ונתחיל את הטיפול המיועד.

שלב שני: הטיפול התרופתי

שאיבת הביציות הראשונה לפני 40 שנה התבצעה ללא כל הכנה שחלתית, ונשאבה ביצית אחת. מידי חודש מתחילות את תהליך הבשלת הביצית מספר רב של ביציות אך לקראת הביוץ רק ביצית אחת "שורדת" ומבייצת. לעומת השאיבה הראשונה, אנחנו משתדלים היום לעורר את תגובת של כל הזקיקים בשחלה ולהביא התפתחותם כדי לשאוב יותר מביצית אחת.
מתחילים עם הכנת האישה לשאיבת הביציות. מטרת הטיפול והתרופות הנתנות היא לגרות את השחלות מצד אחד אך גם למנוע ביוץ עצמוני לא מתוכנן. השאיפה שנוכל להשיג כ- 15 ביציות במהלך כל טיפול, כמובן שהמספר משתנה כתלות בתגובה השחלתית של כל אישה ובגילה.
ישנם שלושה סוגים עיקריים של תרופות:

  1. מניעת ביוץ עצמוני (חריגת הביצית מהשחלה לפני מועד השאיבה). תרופות אלו מדכאות את הפעילות ש ההורמונים הפנימיים בגוף השפעתן היא קצרה ובסיום השימוש בהן ההפרשות הפנימיות של ההורמונים חוזרות לסדרן. ישנן תרופות שונות בקבוצה זו (דקפפטיל , אורגלוטרן, צטרוטייד, סינרל) אך לכולן אותה מטרה.
  2. תרופות לגירוי שחלתי, הפועלות ישירות על השחלות לשם גיוס זקיקים מרובים באותו החודש. תרופות אלה, הנתינות כזריקות יומיות, ישפיעו על כל מאגר הביציות הקימות באותו חודש ובמקום שרק ביצית אחת תבשיל ותבייץ, מספר רב יותר של ביציות מבשילות. במהלך מתן התרופות מבוצע מעקב אחר התפתחות הביציות בשחלות על ידי מדידת קוטר הזקיקים בשחלות ובדיקת רמות ההורמונים אסטרדיול ופרוגסטרון בדם.
  3. תרופות להשראת ביוץ, שמטרתן להבטיח הבשלה מלאה של הביציות ולאפשר את הוצאת הביציות מהשחלה בעת השאיבה.

שלב שלישי: שאיבת הביציות

השאיבה צריכה להתבצע תוך 36 שעות ממתן הכוריגון (פרגניל, אוביטרל ובמצבים מסוימים דקהפפטיל), כיוון שלאחר מועד זה יתרחש ביוץ עצמוני גם בנוכחות תרופות הדיכוי. שאיבת ביציות מבוצעת בבית חולים בהרדמה כללית, ניתן לקיים גם שאיבת ביציות ללא הרדמה. השאיבה מבוצעת תחת הנחיה של אולטראסאונד נרתיקי. הזקיקים מזוהים בשחלות והנוזל נשאב מתוכם דרך הנרתיק בעזרת מחט שצמודה למתמר האולטראסאונד. הנוזל הנשאב נאסף למבחנות אשר מועברות למעבדה. במעבדה, הוא מועבר לצלוחיות ותחת מיקרוסקופ מבודדות הביציות ומועברות להדגרה באינקובטור.

שלב רביעי: שלב ההפריה

ההפריה מתבצעת ע"י הזרע. במקרים בהם איכות הזרע טובה הוא מוסף לביציות שבודדו בצלוחית שבמעבדה. כאשר קיימת בעיה באיכות הזרע מבצעים הזרקה של זרע בודד, שנבחר תחת מיקרוסקופ לתוך הביצית. טכניקה זו נקראת מיקרומניפולציה ICSI. שיטה זו, מסייעת בפתרון בעיה של גברים עם איכות זרע ירודה ומבטיחה שיעור הפריות גבוה גם במקרים בהם קיימים בזרמה רק תאי זרע בודדים. הצלחת ההפריה נקבעת ביום למחרת השאיבה. אז בודקים במעבדה קיומם של שני גרעינונים בתא הביצית המופרית (אחד של הביצית ואחד של הזרע). ידוע שלא כל הביציות הקיימות בשחלה נשאבות וכן לא כל הביציות הנשאבות מופרות. לאחר ההפריה העובר נמצא באינקובטור למשך עד חמישה ימים. במהלך ימים אלה העובר מתחלק והופך מביצית עם תא אחד לביצית מופרית המכילה עד מספר מאוד תאים לפני ההחזרה, תלוי במועד ההחזרה.
ההחזרה של עובר יום 3 ניתן לראות במומצע 6-8 תאים והחזרה של בלסטוציסט, הכוונה להחזרה של עובר יום חמש או שש לגידולו.

שלב חמישי: החזרת העוברים

הביציות המופרות, הנמצאות עכשיו בשלבי גדילה והופכות בהדרגה לעוברים מוחזרות לחלל הרחם. ההחזרה מבוצעת בדרך כלל ביום השלישי או החמישי לאחר השאיבה בעזרת צנתר פלסטיק גמיש שמוחדר דרך צוואר הרחם, פעולה זו אינה כרוכה בכאבים בדרך כלל ומתבצעת בהנחיית אולטראסאונד. הפעולה מבוצעת ללא הרדמה. ההחלטה על מספר העוברים המוחזרים לרחם הינה של הרופא תוך שיתוף המטופלים. קיימים קווים מנחים למספר העוברים המוחזרים ואין לחרוג מהם כיוון שמהטרה היא להמנע מהריונות מרובי עוברים (שלישיות ורביעיות) שאז סיבוכי ההריון גבוהים, ולהבטיח הריון בטוח לאם ולעובר.
קיימות אפשרויות שונות להחזרה של עוברים לרחם. בעבר היה מקובל להחזיר תאי זרע וביצית לחצוצרה או להחזיר עוברים ישירות לחצוצרות (ZIFT או (GIFT. כיוון שפעולה זו כרוכה בביצוע ניתוח לפרוסקופי שמחייב הרדמה כללית ועשוי להיות כרוך גם בסיבוכים ,דרך זו פחות מקובלת כיום.

מהם עוברים מוקפאים?

במצבים שהתקבלו יותר ממספר העוברים המוחזרים לרחם במחזור השאיבה קיימת אפשרות להקפיא חלק מהעוברים אשר בהערכה במעבדה הוגדרו כעוברים באיכות טובה. כדי להשתמש בעוברים מוקפאים יש לתכנן מחזור טיפול שבסופו תתבצע החזרה של עוברים מוקפאים שיעברו הפשרה. ההחזרה יכולה להעשות במחזור טבעי או לאחר הכנה של רירית הרחם עם כדורי אסטרוגן ובהמשך פרוגסטרון. הצלחות הטיפולים של עוברים מוקפאים היהנ גבוהה ומשתווה להחזרת עוברים טריים, בזכות הטכנולוגיה הקיימת להקפאת עוברים.

מהם הסיבוכים הקיימים בטיפולי הפרייה חוץ גופית?

טיפולי הפריה חוץ גופית הינם שגרתיים למדי כיום. הסיבוכים הינם נדירים, עם זאת, הטיפול אינו חופשי מסיכונים בריאותיים.

  • תסמונת גירוי יתר של השחלות לתרופות שניתנות להשראת ביוץ. תגובה זו מתבטאת בהגדלה ניכרת של השחלות והצטברות נוזלים בבטן.
  • סיכונים נוספים הינם סיבוכי הרדמה כללית. אם כי מדובר בהרדמה קצרה המבוצעת ע"י אנשי צוות מקצועיים והסיבוכים הינם מאוד לא שכיחים.
  • דימום וזיהום של השחלה יכולים לקרות בגלל דקירה של השחלות מספר פעמים.
  • הסיבוך של הריונות מרובי עוברים, עלול להוביל ללידות מוקדמות וסיבוכי פגות.

טיפול זהיר ומעקב קפדני יכולים לצמצם במידה ניכרת את הסיכונים שכרוכים בטיפול, אך לא למונעם לחלוטין.

לסיכום:

טיפולי הפריה חוץ גופית זמינים בישראל באופן יוצא דופן, הן מבחינת העלות והן באשר לפריסה הנרחבת של יחידות הפריה בכל קצווי הארץ. המומחים בישראל הינם מהמובילים ומהמנוסים בתחומם בעולם, ובזכות מיומנותם הרבה הצליחו אלפי זוגות להגשים את חלומם הנכסף לילדים. כיום גם בארץ וגם בעולם הפריה חוץ גופית היא דבר שכיח ומבוקש של זוגות צעירים ומבוגרים אשר לא מצליחים להיכנס להריון בצורה הטבעית (כיום יחסי מין) הטכנולוגיה של המאה ה-21 בעזרת המדע עוזרת לנו לפתור בעיות פוריות של זוגות בכל רחבי העולם ולתת להם אלטרנטיבה בטוחה ויעילה! אלטרנטיבה שלא היו זוכים לה אם היו חיים לפני כמה עשרות שנים בודדות

מתי צריך לעשות הפריה חוץ גופית?

לפני שחושבים על הפריה חוץ גופית ראשית צריך להגיע אל מומחה פוריות מומלץ אשר קודם כל יקשיב לבעיות הפוריות שלכם, ינסה "שיטות" ודרכים טרם ההמלצה על הפריה חוץ גופית באופן טבעי, ורק לאחר מכן, אם בעיות הפוריות ממשיכות ואין יכולת להיכנס להריון בקיום יחסי מין, תינתן המלצה לבצע הפריה חוץ גופית.

איך פרופ' עינת שלום פז יכולה לעזור לכם?

שנים של ניסיון עם זוגות שחווים בעיות פוריות, אינספור הצלחות בטיפולי IVF, הקשבה מלאה , דיסקרטיות מובטחת ופתרונות יעילים ובטוחים עד שתצליחו להיכנס להריון. קצת מדבריה של פרופסור עינת שלום פז, מנהלת היחידה להפריה חוץ גופית (IVF), במחלקת נשים ויולדות בבית חולים הילל יפה: "אני רואה חשיבות עליונה בהתאמת טיפול ייחודי לכל מטופלת ולכל זוג. בכל תחום רפואי מצפה החולה לתשומת לב מלאה ולקשר אמיתי שיסייע לו להתמודד עם בעיותיו, לא כל שכן בתחום הפוריות.
כאישה, כאמא וכרופאה מומחית פוריות אני מכירה ואני מזדהה עם כל מטופל המגיע אלי לטיפול, עם תחושת הרצון העז להפוך להורה. כל אחד ממטופלי הינו עולם ומלואו מבחינתי. למדתי להיות קשובה לרצונם ולבקשותיהם של מטופלי. פתיחות, תשומת הלב לפרטים הקטנים, התייחסות לכישלונות".

מידע נוסף בתחום:
מעוניינים בייעוץ אישי? השאירו פרטים ואחזור אליכם
מעוניינים לקבוע פגישת היכרות בנושא הפריה חוץ גופנית? התקשרו אלינו לטלפון מספר: 051-2809024 או השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם.