מערכת הרבייה הזכרית ותהליך ייצור הזרע

מערכת הרבייה הזכרית ותהליך ייצור הזרע - דר' עינת שלום פז, טיפולי פוריות, הפריה חוץ גופית, רופאת פוריות, רופאה גניקולוגית מומלצת וטיפולי פריון

ממה מורכבת מערכת הרבייה אצל הגבר? מערכת המין הזכרית מורכבת מהאשכים, שתפקידם לייצר את תאי הזרע. האשכים מצויים בשק האשכים ותלויים מחוץ לגוף, כדי לשמור על טמפרטורת נמוכה מטמפרטורת הגוף, סביב 35 מעלות צלזיוס, כדי לאפשר ייצור תקין של תאי זרע. בהמשך לאשך נמצא את יותרת האשך, בתוכה נאגרים ומבשילים תאי הזרע שיוצרו באשך. צינור הזרע מוביל את תאי הזרע מיותרת האשך אל השופכה. בדרך, מצטרפות בלוטות חשובות, שלפוחית הזרע והפרוסטטה. הן מספקות את מרבית נוזל הזירמה. הנוזלים, יחד עם תאי הזרע, מגיעים אל השופכה, צינור הנמצא באיבר המין הזכרי, הפין, ודרכו ייצא נוזל הזרע.

מערכת הרבייה הזכרית - כיצד מיוצרים תאי הזרע?

תאי הזרע מיוצרים מתאי נבט באשכים. תאים אלה נתמכים ע"י תאים אחרים בתוך האשכים. הורמונים מבלוטות במוח מפרישים FSH לצורך תהליך ייצור הזרע ו- LH לצורך הפרשת הורמונים זכריים, הטסטוסטרון.
תאי הזרע מיוצרים בצינוריות דקות ארוכות ומסולסלות הקיימות באשכים. תהליך ייצור הזרע מבוסס ראשית על חלוקה של תא נבט, מ- 46 כרומוזומים ל- 23 כרומוזומים. לאחר החלוקה הזו, מבשיל תא הזרע במשך כחודשיים וחצי לאורך צינורות הזרע באשכים, עד שיקבל את צורתו הסופית המוכרת המאפשרת הפריה.
ההפחתה במספר הכרומוזומים מתרחשת הן בזרע והן בביצית, והיא זו שמאפשרת בניה תקינה של עובר המכיל 46 כרומוזומים, האדם.

מערכת הרבייה הזכרית - כיצד בנוי תא הזרע?

תא הזרע בנוי מראש הזרע, צוואר הזרע וזנב.
הראש מורכב משני חלקים- גרעין, המכיל מחצית ממספר הכרומוזומים של הגוף וכיפת הזרעון, המכילה אנזימים שתפקידם לפרק חלבונים ולאפשר לזרע לחדור את הביצית לצורך הפריה.
צוואר הזרע מכיל אברונים שאחראים לספק אנרגיה לתא הזרע לצורך תנועתו.
זנב הזרע אחראי לשיוט העצמי של תא הזרע והגעתו עד לביצית.
תא הזרע הוא קטן מאוד, קטן פי 85 אלף מתא הביצית.
תהליך הייצור של תאי הזרע נמשך כחודשיים וחצי. מרגע הפליטה של הזרע מגוף הגבר הוא חי כ4-5 ימים, אך מסוגל להפרות את הביצית כ- 72 שעות בלבד.

מערכת הרבייה הזכרית - כיצד מגיע הזרע אל הביצית?

בשפיכה את של זרע נפלטים מגוף הגבר, במצב תקין, מיליונים של תאי זרע. נוזל הזרע מכיל את כל הדרוש לזרע לצורך המסלול, מרגע הפליטה בנרתיק האישה ועד הגעתו לביצית בחצוצרה. הוא נמצא בסביבה בסיסית המכילה סוכרים, חלבונים ואנזימים.
הזמן מרגע פליטת הזרע ועד הגעתו לחצוצרה בגופה של האישה מוערך כמספר דקות בודדות. גוף האדם, הזרע והביצית בנויים כך שרק זרע של אדם יפרה את הביצית.

דילוג לתוכן