השתלת רחם

השתלת רחם - דר' עינת שלום פז, טיפולי פוריות, הפריה חוץ גופית, רופאת פוריות, רופאה גניקולוגית מומלצת וטיפולי פריון

אחת מכל 5,000 נשים בעולם נולדת ללא רחם, ואחת הסיבות העיקריות לכך היא תסמונת נדירה הנקראת MRKH)  – מאייר רוקיטנסקי קוסטר האוזר). במצבים אלה, לאשה מתפתחת מערכת הורמונלית נקבית תקינה, הכוללת את השחלות ומבנה איברי מין חיצוניים תקין, אך הרחם וחלק מהנרתיק לא התפתחו. הסיבה לכך לא ברורה דיה, וייתכן כי היא נובעת בשל ליקויים כרומוזומאליים קלים. אצל נשים אלו ההתפתחות המינית רגילה, אך לא מופיעה וסת והן לא יכולות להרות. הגילוי על היעדר הרחם הוא בד"כ בגיל ההתבגרות, כאשר הווסת מבוששת לבוא.

השתלת רחם – מומים מולדים

נשים ללא רחם או עם רחם שאינו מסוגל לקלוט הריון הן נשים בריאות, לרוב. הסיבות לרחם שאינו מסוגל או מתקשה לקלוט הריון יכולות להיות פגם בהיווצרות הרחם, כגון מומים מולדים, והפתרונות הקיימים עבור מי שמעוניינת בילדים הם אימוץ או פונדקאות. מנגד, כאשר מדובר בבעיות ברחם הנרכשות בגיל הפריון, אותן ניתן לנסות לתקן בניתוחים שונים, ובמקרה שלא מצליחים לשחזר את המבנה התקין, ניתן לשקול את אחת האופציות לעיל.
המומים המולדים מתחלקים לקבוצות שונות ושכיחותם באוכלוסיית הנשים הכללית היא כ-6.7%. רובם מאפשרים הריון, אך הוא יכול להסתיים בשלבים מוקדמים, בהפלות או בלידות מוקדמות.
המום הרחמי המולד השכיח ביותר הוא מחיצה רחמית, הגורמת לכ-80% מכלל ההפלות הטבעיות, אך ניתן להסירה בניתוח היסטרוסקופי פשוט יחסית.
נשים ללא רחם נחשבות כיום לעקרות, אך פריצות דרך מדעיות בעשורים האחרונים בתחום הפריון וההשתלות עשויות לשנות את המצב. בשנים האחרונות, התקדמו מאוד ניתוחי השתלת איברים והפכו לפעולה רפואית שמשפרת את איכות החיים ואף מצילה אותם. לצד השתלות לב, כליה וכבד החלו להתפתח גם השתלות מורכבות יותר – כגון השתלת גפיים ופנים. כיום, גם השתלת רחם כבר אינה בגדר מדע בדיוני.

השתלת רחם והפריה חוץ גופית

הניסיון הראשון להשתלת רחם נעשה בשנת 2000 בערב הסעודית. המושתלת, בת 26, קיבלה רחם שתרמה לה אישה בת 46 (נשים יכולות לתרום רחם בכל גיל, כל עוד הוא תקין). הרחם שרד שלושה חודשים בגופה ולאחר מכן הראה סימני דחייה. השתלת רחם נוספת, מוצלחת יותר, התקיימה בסוף שנת 2011 אצל אישה צעירה מטורקיה. הרחם הצליח להיקלט בגוף, ולאחר תקופת המתנה של שנה וחצי עברה האישה הפריה חוץ גופית ולרחם המושתל הוחזרו עוברים, שאחד מהם נקלט בהצלחה. כך, לראשונה הושג הריון לאחר השתלת רחם. אך למרבה הצער, העובר הפסיק להתפתח בשבוע השמיני להריון, וכעת האישה מיועדת לעבור טיפולי הפריה נוספים.
על אף שמדובר בהצלחה חלקית בלבד, ועל אף שסביר להניח שהריון ברחם מושתל ייחשב להריון בסיכון, ייתכן שבעתיד מהלך זה יוכל לסייע לנשים שנולדות ללא רחם, נשים שסובלות ממומים ברחם או נשים עם רחם שתפקודו נפגע בשנות הפוריות לגדל עובר בגופן.

סיבות לפגיעה ברחם ופוריות האישה

הסיבות לפגיעה ברחם בשנות הפוריות של האישה עשויות להיות סרטן הרחם או סרטן צוואר הרחם, שרירנים גדולים (גידולים, לרוב שפירים), דימומים קשים מהרחם בלידה או לאחריה, או פגיעה בגדילת הרחם או בתפקודו, בשל טיפולי רדיותרפיה (קרינה) בגיל צעיר. השתלת רחם יכולה לסייע גם לנשים שסבלו מהידבקויות קשות ברחם (מצב שבו דפנות הרחם דבוקות זו לזו), ולמרות ניסיון של שיקום חלל הרחם והפרדה של ההידבקויות, הרחם עדיין לא מסוגל לשאת היריון.
טכניקת השתלת רחם נמצאת עדיין בחיתוליה, ואין עדיין המלצות לגיל רצוי לביצועה, אם כי בגיל הפוריות הסיכוי להצלחת ההשתלה הוא גבוה יותר. ההשתלה כרוכה בניתוח מקיף וגדול באגן, שכולל גם את כלי הדם הגדולים הסמוכים לו, ומתבצע על ידי גינקולוגים ומומחי השתלות כדי למנוע נזק רקמתי מתמשך שעלול להיווצר בשל חוסר חמצן לרקמה בעת הניתוח. כמו בכל השתלה, לאחר מכן עשוי הגוף לדחות את השתל. עד כה, התבצעו מחקרים רבים על הטיפול המועדף למניעת הדחייה, אך לא נמצא פרוטוקול שמוכח כיעיל למניעת דחיית הרחם (בהשתלת איברים אחרים קיימים פרוטוקולים עם תוצאות טובות ונשים מושתלות איברים שונים יכולות אף להרות וללדת. כמובן שהריונות אלה הן הריונות בסיכון והמעקב אחריהם צמוד עם השלכות אפשריות לאם ולעובר). דחיית השתל בגוף וזיהויו כגורם זר הם אלו שגרמו לכישלון ההשתלה הראשונה בסעודיה.
בארץ, הפרוצדורה עדיין לא מתקיימת ועולה השאלה האם במדינה שבה פונדקאות מותרת יש הגיון בביצוע השתלת רחם, הכרוכה בניתוח גדול מאוד לשתי נשים, התורמת והמקבלת. כיום, נשים ללא רחם (מולד או לאחר ניתוחים) נעזרות באם נושאת, פונדקאית שאליה מוחזרים העוברים לאחר טיפולי הפריה. קשה להצביע מתי בדיוק תהפוך השתלת רחם לפעולה ברורה ביעילותה, בדומה להשתלת לב, ריאות, כבד או כליות. אך, בל נשכח שגם השתלות אלו נחשבו בעבר לבעלות סיכויי הצלחה נמוכים וכיום יעילותן מוכחת.

קשה להצביע מתי בדיוק תהפוך השתלת רחם לפעולה ברורה ביעילותה, עולם הרפואה מתקדם ולא ירחק היום בו השתלת רחם תהיה מציאות אפשרית. פרופ'מ עינת שלום פז מנהלת היחידה להפריה חוץ גופית (IVF), במחלקת נשים ויולדות הילל יפה בחדרה ומרצה בכירה בטכניון, בעלת וותק וניסיון בתחום הפוריות מזמינה אתכם להזמין תור לקליניקה הפרטית לקבלת אבחון וטיפול במידת הצורך. ניתן להשאיר פרטים באתר או ליצור קשר בטלפון מספר: 051-2809024.
דילוג לתוכן