שימור פוריות

שימור פוריות - דר' עינת שלום פז, טיפולי פוריות, הפריה חוץ גופית, רופאת פוריות, רופאה גניקולוגית מומלצת וטיפולי פריון

המאה ה- 20 וה- 21 הביאו לשיפורים טכנולוגיים משמעותיים, שבזכותם מתאפשר לנשים להגיע למימוש עצמי בתחום הקריירה. תהליך של שימור פוריות נועד לשמר את היכולות של נשים או גברים להרות בגיל מאוחר יותר. בגברים, מאגר הזרע מתחדש באופן מתמיד במשך חייהם. לעומתם, נשים נולדות עם מספר הביציות שישרת אותן לאורך כל חייהן. נשים נולדות עם מאגר ביציות שאינו מתחדש לאורך חייהן, נהפוך הוא, כמו כל שאר מערכות הגוף, גם מערכת הרבייה הנקבית מזדקנת. תהליך ההזדקנות במערכת הרביה נובע גם מהעובדה שמדי חודש מגויסות מספר רב של ביציות כדי להגיע לביוץ של ביצית אחת, וכל יתר הביציות שלא הגיעו לביוץ, נהרסות ונעלמות.
לכן, תהליך שימור הפריון בגברים הוא פשוט וכולל בעצם הקפאת מנות זרע בלבד. במצבים מסוימים וחריגים, ניתן גם להקפיא רקמת אשך במסגרת טיפולי פוריות.
בנשים, התהליך מורכב יותר ויכול להתאים במצבים הבאים:

שימור פריון מסיבות רפואיות

  1. שימור פריון על רקע מחלות הדוושות טיפולים אשר עשויים לפגוע בתפקוד השחלתי בעתיד, כמו כימותרפיה, ניתוחים שחלתיים לכריתה חלקית או מלאה של השחלות, מצבים שבהם שבהם יורדת הרזרבה השחלתית בעקבות הטיפולים ועוד. לעיתים, הרזרבה השחלתית ירודה כבר בשלב האבחון, ביחס לנשים בנות גילה של הנבדקת.
  2. מצבים גנטיים או אחרים, בהם יש סיכון מוגבר לירידה משמעותית בפוריות בגיל צעיר יחסית, כמו נשאות ל- X השביר, סינדרום ע"ש טרנר, מחלות אוטואימוניות וכו'.
    שימור פריון מסיבות רפואיות מתאים לשימור פוריות לילדות, לנערות ולנשים המיועדות לקבל טיפול בכימותרפיה או בהקרנות.
    הטיפול ניתן לצורך הולדת ילד ראשון ושני, לבני זוג שלהם אין ילדים בנישואיהם הנוכחיים, וכן, לאישה, נערה או ילדה ללא ילדים, למטרת שימור פוריות. מקרים אלו בלבד יהיו במימון של קופת החולים, ובכלל זה התרופות.

שימור פריון מסיבות שאינן רפואיות

בעבר, נהגו רוב הנשים להביא לעולם ילדים בגיל צעיר, אך כיום אין המצב כך. נשים מעוניינות להגיע למימוש עצמי בקריירה המקצועית שלהן ובוחרות להקים משפחה מאוחר יותר. אולם, לצערנו הביולוגיה אינה מאפשרת זאת. לנשים המגיעות לגילאי השלושים המאוחרות, שטרם ממשו את ההורות והולדה, נמליץ לחשוב על שימור פוריות. כלומר, הצורך/הרצון לשמר את הפוריות שלהן מסיבות שאינן רפואיות, אלא מסיבות סוציאליות כמו קריירה, אי מציאת בן זוג מתאים וכו' הם הגורם לשימור פריון. במצבים אלה נמליץ להקפיא ביציות, כיוון שהביציות המוקפאות נשארות "בגיל" שבהן הוקפאו. כך, יתאפשר לאישה להמשיך לתכנן את עתידה ולשמר גם את הרצון למימוש ההורות בהמשך. בשנת 2011 נחקק חוק שימור פריון והקפאת ביציות, ובכלל זה מאפשרים לבצע שימור פוריות לנשים בגילאים 30-41. שימור פריון מסיבות שאינן רפואיות כולל עד 4 מחזורים של שאיבת ביציות או עד להשגת 20 ביציות (לפי המוקדם מבניהם). במצבים אלה, המימון הוא פרטי של האישה. האישה תוכל להשתמש בביציות המוקפאות עד גיל 54.

מידע נוסף בתחום:

שימור פוריות - למי מומלץ?

הקפאת ביציות

מעוניינים בייעוץ אישי? השאירו פרטים ואחזור אליכם

את הזמן אמנם אי אפשר לעצור, אולם שימור פוריות, מאפשר לנשים בשנות השלושים בחייהן להקפיא ביציות או עוברים מופרים, ולהגדיל את סיכוייהן להביא לעולם ילדים. מומחית במיילדות, בגניקולוגיה ובטיפולי פוריות, פרופ'מ עינת פז שלום מקבלת מטופלים בקליניקה פרטית ומציעה שירותי: הפריה חוץ גופית, טיפולי פריון, טיפולי פוריות, הפלות חוזרות, בדיקת זרע, השבחת זרע, חצוצרות חסומות, צילום רחם ועוד . לטיפול אישי ומקצועי התקשרו לטלפון מספר: 051-2809024 או השאירו פרטים ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן