• רפופורט 3, קניון כפר סבא הירוקה, קומה 11
  • einat@dr-paz.co.il
  • 073-3700-700 (שלוחה 2)
תפריט

בעיות בחלל הרחם והשפעתם על הריון

בעיות בחלל הרחם - דר' עינת שלום פז, טיפולי פוריות, הפריה חוץ גופית, רופאת פוריות, רופאה גניקולוגית מומלצת וטיפולי פריון

חלל הרחם הינו גורם מפתח בהשגת הריון תקין ולידה. הביצית המופרית בחצוצרה כמו גם העוברים המתפתחים באינקובטור במעבדה מגיעים אל חלל הרחם וצריכים למצוא שם מקום יציב ונח להשתרשות והתפתחות למשך תשעת חודשי ההריון. כל מצב שחורג מהנורמה של חלל רחם תקין עשוי לפגוע בסיכויים להריון תקין ולהסתיים בכשלון השרשה, בהפלה או בלידה מוקדמת. הערכת חלל הרחם במהלך טיפולי פוריות הינה חלק בלתי נפרד מההכנה לטיפול תקין ומוצלח.

בעיות בתקינות מבנה חלל הרחם?

הרחם הוא מבנה שרירי בעל צורת אגס שחלקו הרחב למעלה וחלקו הצר מופנה כלפי מטה ומסתיים כצוואר הרחם בתוך הנרתיק. חלל הרחם כשמו כן הוא, חלל המצופה ברירית רחם המתפתחת מידי חודש לצורך קליטת העובר. כל פגיעה בסדירות החלל יש להעריך ולבדוק האם היא משפיעה על סיכויי ההריון.
המצבים המוכרים שפוגעים בתקינות החלל הם:

  • בעיות מולדות במבנה הרחם: מומים מסוג זה בדר"כ לא גורמים לתופעות משמעותיות ובדר"כ יאובחנו בשל בעיות פריון, הפלות או לידות מוקדמות.
  • מחיצות בחלל הרחם: גוף הרחם נוצר מאיחוי של שני צינורות ולאחר מכן החלק המרכזי, המשותף לשני הצינורות צריך להעלם. אם החלק המרכזי נשאר במלואו או בחלקו נוצר חלל חצוי, עם מחיצה בתוכו. המחיצה בחלל הרחם מכילה מעט כלי דם באופן יחסי לשאר חלל הרחם ולכן השרשה של הריון באזור זה עלולה להסתיים בהפלה.
  • רחמים צרים בצורת T: קיימים מבנים לא תקינים של הרחם הגורמים לחלל הרחם להיות צר במיוחד. במצבים אלה קירות הרחם נדחקים פנימה ומונעים השרשה תקינה.
  • רחם חד קרני או דו קרני: לעיתים חלל הרחם לא עבר את תהליך האיחוי של הצינורות בצורה תקינה ומתקבל רחם חד קרני או דו קרני. רחמים מסוג זה בדר"כ לא קשורים לבעיה בהשרשה אלא ללידות מוקדמות וחשוב להמנע מהריונות מרובי עוברים במיוחד במקרים אלה.

בעיות שאינן מולדות: שהתפתחו במהלך החיים.

  • פוליפים או שרירנים: אלה מבנים שפירים עפ"י רוה המופיעים בכ 30% מנשים בגיל הפוריות. עצם קיומם בחלל הרחם מונע השרשה תקינה של העובר של החלל.
  • הדבקויות בחלל הרחם: מדובר בצלקות בחלל הרחם הנוצרות לעיתים לאחר פעולות כירורגיות שבוצעו בחלל הרחם כמו גרידה והן קשורות לזיהום תוך רחמי. ההדבקויות מונעות התפתחות תקינה של רירית הרחם ולכן גם מונעות השרשה של עוברים בחלל.
בעיות בחלל הרחם - פרופ'.מ. עינת שלום פז, רופאת פוריות, אבחון וייעוץ להפרעות פוריות, טיפולי פריון וטיפולי IVF

אבחון חלל הרחם

הסתכלות על חלל הרחם מתבצעת בדרכים שונות. בדיקת אולטראסאונד דו מידמ, תלת מימד ועם הזרקת נוזל לחלל נותנים מידע רחם על המבנה ועל ממצאים הבולטים לחלל הרחם.
צילום רחם המתבצע במכון רנטגן כסדרה של מספר צילומים בשלבים שונים של הזרקת נוזל לחלל הרחםומאפשר הסתכלות על פיזור הנוזל בחלל, בחצוצרות ובאגן.
הסטרוסקופיה אבחנתית נחשבת כבדיקת מצויינת לבדוק ממצאים קטנים כמו פוליפים או תהליכים של דלקות כרוניות של רירית הרחם. בבדיקה זו משתמשים בסיב אופטי המוחדר לחלל דרך צוואר הרחם. הבידקה מוססיפה מידע רב על תקינות החלל.

הטיפול בבעיות בחלל הרחם

במצבים בהם מאובחנים פגמים בחלל הרחם ניתן להשתמש בהסטרוסוקפיה כדי לתקן מחיצות או הצרויות והדבקויות של חלל הרחם. לעיתים יש צורך בלקיחת ביופסיה מחלל הרחם כדי לאבחן דלקות כרוניות. כל הטיפולים האלה מתבצעים בעזרת מכישר אופטי שעליו מוכנסים כלים זעירים המאפשרים את הטיפול הדרוש. הבדיקה יכולה להתבצע בערנות או בהרדמה כתלות בשיתוף הפעולה בן הרופא למטופלת.

פרופ’מ עינת פז שלום בעלת קליניקה פרטית בה מוצע מגוון רחב של בדיקות וטיפולים מקצועיים ובהם: טיפולי פוריות, טיפולי פריון, שימור פוריות, פוריות הגבר, פוריות האישה, הפריה חוץ גופית, שאיבת ביציות, תרומת ביציות ועוד. זאת תוך הצבת סטנדרט גבוה של מקצועיות, איכות, שירות אישי ורגיש לכל מטופלת, שקיפות ואמינות מעל לכל. לקבלת מידע נוסף ולתיאום תור למרפאה פרטית התקשרו: 051-2809024 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.