טיפול הורמונלי לגבר

טיפול הורמונלי לגבר - דר' עינת שלום פז, טיפולי פוריות, הפריה חוץ גופית, רופאת פוריות, רופאה גניקולוגית מומלצת וטיפולי פריון

הציר ההורמונלי של הגבר דומה לציר ההורמונלי של האישה.

בשני המינים, מופרשים הורמונים מוחיים הכוללים FSH ו- LH מיותרת המוח ומפעילים את בלוטות המין- שחלות ואשכים. אצל הגבר, FSH קשור לתמיכה בהתפתחות תאי הזרע מתאי הנבט באשך, בשילוב עם תאים נוספים הנקראים תאי סרטולי. הורמון ה- LH מפעיל את תאי הליידיג באשכים, ובכך גורמים להפרשת הורמון המין הזכרי- הטסטוסטרון.
אצל גברים הסובלים מבעיה בתפקוד האשכים, לעיתים, רמות ההורמונים המפעילים את האשכים נמוכות. תוספת של הורמונים אלה ע"י זריקות יומיות יכולים לסייע בייצור תאי זרע ולהעלות את רמות הטסטוסטרון בדם.

טיפול הורמונלי לגבר - מצבים הדורשים תוספת של הורמונים חיצוניים

  • אזואוספרמיה (העדר זרע בזירמה)- נובע מאי ספיקה של יותרת המוח, כמו במצבים של היפוגונדטרופיק היפוגונדיזם.
  • מצבים של גידול ביותרת המוח, הדורשים הסרת הגידול, יביאו למצב של אי ספיקת יותרת המוח.
  • גברים שאינם זקוקים לתאי זרע בשלב מסוים בחיים יקבלו בד"כ תוספת של טסטוסטרון, על מנת לשמור על סימני מין משניים זכריים, תשעורת, מסת שריר גברית, קול גברי וכו'. כאשר מגיע השלב שבו ירצו ללדת ילדים, יזדקקו לתמיכה הורמונלית משולבת מסוג אחר, שתפעיל את התאים המייצרים את תאי הזרע. השילוב ההורמונלי יינתן בזריקות המשלבות את ההורמונים FSH ו- LH.

תהליך ייצור הזרע נמשך כ-72 ימים, ולכן יש לתת את הזריקות למשך כשלושה חודשים. לאחר פרק זמן זה, נבדוק את רמת ייצור הזרע ונחפש בבדיקת זרע קיום של תאי זרע.
טיפול הורמונלי מסוג זה, לגברים, יכול להביא לייצור של תאי זרע רבים ולאפשר הריון. כמובן שהטיפול יותאם לאדם עפ"י הבעיה שאותה נאבחן. הטיפול ההורמונלי לא מתאים לכל בעיה, ולכן יש להתאימו באופן אישי.

דילוג לתוכן