הפריה חוץ גופית

הפריה חוץ גופית - דר' עינת שלום פז, טיפולי פוריות, הפריה חוץ גופית, רופאת פוריות, רופאה גניקולוגית מומלצת וטיפולי פריון

לאחר שאיבת הביציות ובידוד הביצית מהנוזל שנשאב מהזקיקים בשחלה, מניחים את הביציות במדיום להדגרה למשך שעתיים, כדי לאפשר לביציות להשלים את הבשלות, הן הגרעינית והן הציטופלסמתית שלה. ההדגרה נעשית בתמיסה מיוחדת, בתוך אינקובטור המדמה תנאים אידאליים עבור הביצית מבחינת טמפרטורה, אחוזי חמצן ו- 2CO.
הפריית הביצית מתבצעת ע"י הזרע שימסור הבעל למעבדה, או ע"י זרע מתרומת זרע. ביום השאיבה, נבדקת דגימת הזרע ועל פי איכותה יוחלט על דרך ההפריה.

שיטות להפריה של הביציות

קיימות שתי שיטות להפריה של הביציות. 1. הזרעה- במקרים בהם איכות הזרע טובה, מניחים דגימה של נוזל הזרע, המכיל מאות אלפי תאים, סביב כל אחת מהביציות שבודדו בצלוחית שבמעבדה. 2. ICSI- Intra Cytoplasmatic Sperm Injection-  – מיקרומניפולציה- הזרקה של זרע בודד לביצית אחת, כאשר קיימת בעיה באיכות הזרע.זרע בודד, שנבחר תחת מיקרוסקופ, נאסף אל מחט זכוכית ומוזרק לתוך הביצית. שיטה זו מסייעת בפתרון בעיה של גברים עם איכות זרע ירודה, ומבטיחה שיעור הפריות גבוה גם במקרים בהם קיימים בזירמה רק תאי זרע בודדים. גם במצבים בהם דרוש אבחון גנטי טרום השרשתי יהיה שימוש בשיטה זו. כל הביציות מועברות לאינקובטור להמשך הדגרה. הביציות בצלחת ההפריה נבדקת ביום למחרת השאיבה. אז, בודקים במעבדה קיומם של שני גרעינונים בתא הביצית המופרית (אחד של הביצית ואחד של הזרע). ידוע שלא כל הביציות הקיימות בשחלה נשאבות, וכן, לא כל הביציות הנשאבות מופרות. לאחר ההפריה, העובר נמצא באינקובטור עד חמישה ימים. במהלך ימים אלה העובר מתחלק והופך מביצית מופרית עם תא אחד לשני תאים, מכל תא חלוקה נוספת לארבעה תאים וכו' עד שמתקבלת ביצית מופרית המכילה עד מספר של מאות תאים לפני ההחזרה, כתלות במועד ההחזרה.

החזרת עוברים והחזרת עוברים מוקפאים

בהחזרה של עובר ביום 3 ניתן לראות בממוצע 6-8 תאים. בהחזרה של בלאסטוציסט, הכוונה להחזרה של עובר יום חמש, או ניתן לראות מבנה דמוי כדור שבקוטב אחד שלו נמצאים התאים שיצרו את העובר המתפתח ויתר התאים יבנו את השליה. בחירת העוברים להחזרה, להקפאת עוברים או הפסקת גידול מתבצעת במעבדה, ע"י הערכה של כל ביצית מופרית תחת המיקרוסקופ, בשלבי ההתפתחות השונים. עוברים באיכות טובה יעברו להחזרה ואילו היתר יוקפאו לשימוש עתידי. עוברים באיכות פחות טובה ידגרו ליומיים נוספים, ואז יוחלט האם הם מתאימים להחזרה או הקפאה. המעקב אחר התפתחות הביצית המופרית יכולה להיעשות באופן אוטומטי, ע"י אינקובטור המצלם את הביצית המופרית כל 7-10 דקות, הנקרא אמבריוסקופ. מתוך אוסף התמונות המתקבלות ניתן ללמוד על התהליך שעושה הביצית המופרית ולקבוע את איכותה. קיימים קריטריונים מדויקים הקובעים את איכות הטרום עוברים, ועפ"י קריטריונים אלה יוחלט איזו ביצית מופרית תגיע להחזרת עוברים או החזרת עוברים מוקפאים ואיזו לא.

מידע נוסף בתחום:
מעוניינים בייעוץ אישי? השאירו פרטים ואחזור אליכם
דילוג לתוכן