ירידה בפוריות הגבר

ירידה בפוריות הגבר - דר' עינת שלום פז, טיפולי פוריות, הפריה חוץ גופית, רופאת פוריות, רופאה גניקולוגית מומלצת וטיפולי פריון

בעידן המודרני, אנו מוצאים יותר ויותר טכנולוגיות המאפשרות לאלו הנתקלים בבעיות פוריות, מסיבות שונות ומגוונות, להביא ילד לעולם למרות הכול. בין 10 ל- 15 אחוז מהאוכלוסייה בגיל הפוריות סובלים מהפרעות בפריון. ירידה בפוריות מוגדר כחוסר יכולת להשיג הריון לאחר יחסי מין סדירים במשך שנה.
הסיבות לאי פריון נחלקות ל- 3 קבוצות עיקריות:

  1. אי פוריות ע"ר בעיה זכרית כ- 45% מכלל המקרים.
  2. אי פוריות הנובעת מבעיה כלשהי אצל האישה כ- 45% מכלל המקרים, נחלקים לתת קבוצות עקריות של בעיה הורמונלית ובעיה ומכאנית.
  3. אי פריון על רקע בלתי מוסבר.

בכל מקרה, אצל כ- 10% מהזוגות יש יותר מגורם אחד לאי-פוריות.

בעיות של חוסר פריון אצל הגבר

אי-פוריות הגבר מתבטאת בפגמים המתייחסים לכמות, למבנה ולתנועתיות תאי הזרע. הפגמים השונים באיכויות הזרע יכולים להיות ממקורות שונים.
נהוג לחלק את סיבות אי פריון הגבר לסיבות ממקור אשכי, או חוץ אשכי.
סיבות לאי פריון הגבר ממקור חוץ אשכי:

  • בעיות ממקור חוץ אשכי יכולות להיות ע"ר חוסר תפקוד או העדר בלוטות עזר וצינורות הזרע.
  • גם מחלות זיהומיות שונות ופגמים מולדים של חוסר קיומו של צינור המוביל את הזרע ל מהאשכים, עד לצינור השפוכה- כלומר בעיה חסימתית של צינור המוצא של האשכים.

סיבות לאי פריון הגבר ממקור אשכי:

  • בעיות ממקור אשכי יכולות לנבוע מנזק שנגרם לאשכים לאורך השנים כגון אשכים טמירים (אשכים שלא ירדו לשק האשכים לפני או מיד לאחר הלידה) יכולים לפגוע בכמות הזרע ואיכותו.
  • המצאות וריקוצלה, התרחבות של ורידי האשך, גם היא קשורה לירידה באיכות הזרע ופגיעה ביכולת להרות.
  • טיפולים כימותרפיים פוגעים ביכולת תפקוד האשך וייצור תאי זרע.
  • כמובן שבעיות גנטיות בעיקר כאלה הקשורות לכרומוזומי המין, או כרומוזום Y כשלעצמו יגרמו לירידה משמעותית ועד העדר זרע בכלל בזירמה, מצב הנקרא אזואוספרמיה.

קיימים גם מצבים שמערכת האשכים והצינורות תקינה אך הציר ההורמונלי הגברי "המפקד" על תהליך ייצור ההורמונים והזרע באשכים מדוכא. חסר של הורמונים אלה הינו מולד בד"כ, או על רקע ניתוחים בגולגולת שגרמו לפגיעה באזור המייצר את ההורמונים הדרושים לתפקוד האשכים- FSH ו LH, בדומה לציר ההורמונלי אצל האישה.
למרות כל הידוע, ישנם גם מקרים רבים שהסיבה אינה בהכרח ניתנת לאבחון. כל הבדיקות שהגבר יעבור לא יצביעו על המקור לאיכות זרע ירודה או העדר תאי זרע בכלל בזרימה.

הפתרונות לבעיות של חוסר פריון אצל הגבר

ברור שלא לכל בעיה יש פתרון, וברור שכאשר מזהים בעיה צריך להתאים את הטיפול הספציפי למצב.
ווריקוצלה: אחת הסיבות לאי פוריות אצל גברים היא התרחבות וריד האשך. במצב זה, ניתן לבצע תיקון פשוט יחסית בשתי שיטות עיקריות:
האחת, השכיחה יותר, היא באמצעות ניתוח.
השנייה, עושה שימוש בהזרקת חומר שגורם לחסימת הוריד. לא כל מקרה דורש תיקון ולא כל תיקון ישפר את תוצאות הזרע בצורה משמעותית.
דגימה מרקמת האשך: כיום, גם במקרה של חוסר זרע מוחלט, ניתן לשאוב דגימה בשיטות מתקדמות- ע"י מחט, בדיקור או ביופסיה (דגימה מרקמת האשך), ולהוציא מתוכה זרעונים, אפילו בודדים וללא תנועה, ולבצע בעזרתם הפריה של הביצית.
שאיבת זרע: במקרים של חסימה בדרכי (צינורות) הזרע או במקרים של חוסר מולד שלהם (העדר צינור המוביל זרע מהאשך), ניתן לבצע כיום "שאיבת זרע" ממוצא צינור הזרע באשך, באמצעות ניתוח בשיטות מיקרו-כירורגיות. דווקא במקרים אלה, בהם חסר צינור האשך, הסיכויים למציאת זרע בשל גבוהים יחסית.
מיקרומניפולציה: לאחרונה, פותחו שיטות שבאמצעותן ניתן להשיג הפריה גם במקרים שהזרע לקוי ביותר, או מכיל תאים בודדים בלבד, ואפילו במקרים שאובחנו בעבר כסובלים מחוסר יצירה מוחלט של זרע. באמצעות שיטה מיקרוסקופית, המכונה מיקרומניפולציה, ניתן להזריק תא זרע בודד לתוך תא ביצית (שיטת ה- ICSI) ובכך להביא להפרייתה, גם על-ידי זרע שאינו מסוגל לחדור לתוכה בכוחות עצמו (כולל זרע ללא תנועה או זרע שצורתו לחלוטין אינה תקינה).
בין השאר, קיימות שיטות לאבחון ובחירת תאי זרע תקינים או קרובים לתקינים, ע"י בחירת זרע בצורה מיקרוסקופית שתבטיח בחירה מיטבית של זרע תקין.

דילוג לתוכן