• רפופורט 3, קניון כפר סבא הירוקה, קומה 11
  • einat@dr-paz.co.il
  • 073-3700-700 (שלוחה 2)
תפריט

שחלות פוליצסטיות

שחלה פוליציסטית - דר' עינת שלום פז, טיפולי פוריות, הפריה חוץ גופית, רופאת פוריות, רופאה גניקולוגית מומלצת וטיפולי פריון

כ 20% מאוכלוסיית הנשים בגיל הפוריות בין גיל 12 עד 45 סובלות ממצב הקרוי שחלות פוליצסטיות PCOS=Polycystic Ovarian Syndrome הוא מצב הורמונלי כרוני בו נשים מציגות מקבץ סמפטומים המעידים על אי סדירות הורמונלית. התסמינים הנלווים באים לידי ביטוי כאקנה, ריבוי שיער במקומות שונים בגוף כולל שיעור בצידי הפנים, גב תחתון ובטן. נשים רבות עם תסמונת זו סובלות מעודף משקל משמעותי היכול להחמיר את כל התסמינים. נשים אלה יציגו בדר"כ ווסתות לא סדירים ולעיתים ללא ווסתות כלל לאורך שבועות עד חודשים. מה שמקנה לשתסמונת את שמה זה המראה של השחלות בבדיקת אולטראסאונד, שחלות עם ריבוי זקיקים , הנראות כמספר רב של צסטות (שקי מים קטנים). במצב זה השחלות מכילות הרבה מאוד זקיקים אך תהליך הביוץ אינו מסונכרן. רצף ההורמונים המופרשים מהמח לא מאפשר התפתחות של זקיק מוביל עד לביוץ. התסמונת המתוארת מתבטאת בצורה זו בגלל שבנשים אלה נצפית עליה בהורמונים זכריים בדם. כ 50% מהנשים עם תסמונת זו יתאפיינו עם עודף משקל. העליה במשקל נובעת עמידות לאינסולין ותתכן גם עמידות לסוכר וסכרת.

שחלות פוליצסטיות ובדיקות ספציפיות

אבחון מדוייק של התסמונת הן ע"י בדיקה כללית, בדיקות דם ובדיקת אולטראסאונד הינו חשוב ביותר כדי למנוע סיבוכים עתידיים ויאפשר המשך טיפול ספציפי וייעודי לבעיית ההורמונים הזו. האבחון של שחלות פוליצסטיות חשוב בשלב מוקדם בחיים, כבר בגיל ההתבגרות, כיוון שמצב זה קשור להפרעות בחילוף החומרים בגוף, צבירת שומנים, עליית לחץ דם, סכרת ומחלות לב בגיל צעיר יחסית. חשוב לאבחן ולהנחות את הנערה כבר בגיל ההתבגרות לשמור על אורח חיים בריא, הקפדה על דיאטה ושמירה על משקל גוף תקין, תזונה בריאה, פעילות גופנית, מעקב מסודר אחרי לחץ דם ופרופיל שומנים.
הטיפול בתופעות הלוואי הוא בעל חשיבות רבה לתסמינים הנראים לעין ומפריעים ברמה האסטתית לנשים הסובלות מתשעורת יתר ומאקנה. כמו כן, מכיוון שהביוץ אינו סדיר, רירית הרחם אינה נושרת בצורה מלאה וסדירה כווסת והיא מתעבה עם השנים. עיבוי רירית הרחם עלול לגרום, בגיל מבוגר יותר, לסרטן רירית הרחם. מדובר בתקופות ארוכות שבהן האישה חשופה לאסטרוגן המעבה את רירית הרחם ללא חשיפה להורמון המגן על רירית הרחם – פרוגסטרון. לכן, חשוב שהאישה תבין שיש חשיבות רבה לווסתות סדירים. כאשר האישה אינה מעוניינת בהריון יהיה נכון להתאים לה גלולות או כל תכשיר הורמונלי ייעודי כדי להסדיר את המחזור החודשי.

שחלות פוליצסטיות והריון

לנשים המעוניינות בהריון הגישה הטיפולית שונה. כיוון שנשים עם שחלות פוליצסטיות לא מבייצות באופן סדיר, למרות שבשחלות ביציות שלהן רבות, סיכוייהן להריון יורדים. כמשמעוניינים להרות הטיפול יהיה שונה לחלוטין ומטרתו להשרות ביוץ. טיפולים להשאת ביוץ הם בעזרת כדורים בדר"כ כמו קלומיפן ציטראט או לטרוזול ומחייבים מעקב זקיקים בבדיקות חוזרות. בכשלון טיפול כזה יהיה צורך לעבור לטיפולים הורמונליים מורכבים כגון זריקות. חשובה שהטיפול בנשים עם שחלות פוליצסטיות יהיה מדוייק וזהיר. מתן הורמונים במינון גבוהה מידי מעלה את הסיכון להתפתחות תגובה של גירוי יתר שחלתי.
מחקרים שונים בודקים את השפעת תוספי תזונה על נשים עם שחלות פוליצסטיות. ישנן עבודות המצביעות על כך שלתכשירים המכילים אינוזיטול או מיו-אינוזיטול על סוגיו השונים יש השפעה מיטיבה על סדירות הווסת ותופעות של אי סדירות הורמונלית.

פרופ'מ עינת שלום פז מנהלת היחידה להפריה חוץ-גופית (IVF), מחלקת נשים ויולדות בבית חולים הילל יפה בעלת ניסיון וידע רב שנים מזמינה אתכם ליעוץ. התקשרו לטלפון מספר: 051-2809024 או השאירו פרטים ואנו נחזור אליכם בהקדם. קהל לקוחותינו זוכה ליחס אישי, רגיש ומכיל.