שחלות פוליצסטיות

שחלה פוליציסטית - דר' עינת שלום פז, טיפולי פוריות, הפריה חוץ גופית, רופאת פוריות, רופאה גניקולוגית מומלצת וטיפולי פריון

כ- 20% מאוכלוסיית הנשים בגיל הפוריות בין גיל 12 עד 45 סובלות ממצב הקרוי שחלות פוליציסטיות.
PCOS=Polycystic Ovarian Syndrome הוא מצב הורמונלי כרונ,י בו נשים מציגות מקבץ סימפטומים המעידים על אי סדירות הורמונלית. התסמינים הנלווים באים לידי ביטוי כאקנה, ריבוי שיער במקומות שונים בגוף, כולל שיעור בצידי הפנים, גב תחתון ובטן. נשים רבות עם תסמונת זו סובלות מעודף משקל משמעותי היכול להחמיר את כל התסמינים. נשים אלה, יציגו בד"כ ווסתות לא סדירים, ולעיתים ללא ווסתות כלל לאורך שבועות עד חודשים. מה שמקנה לתסמונת את שמה הוא המראה של השחלות בבדיקת אולטראסאונד- שחלות עם ריבוי זקיקים, הנראים כמספר רב של ציסטות (שקי מים קטנים). במצב זה, השחלות מכילות הרבה מאוד זקיקים, אך תהליך הביוץ אינו מסונכרן. רצף ההורמונים המופרשים מהמוח לא מאפשר התפתחות של זקיק מוביל עד לביוץ. התסמונת המתוארת מתבטאת בצורה זו משום שבנשים אלה נצפית עליה בהורמונים זכריים בדם. כ- 50% מהנשים עם תסמונת זו יתאפיינו עם עודף משקל. העלייה במשקל נובעת מעמידות לאינסולין, ואף תיתכן גם עמידות לסוכר וסכרת.

שחלות פוליצסטיות ובדיקות ספציפיות

אבחון מדויק של התסמונת, הן ע"י בדיקה כללית, בדיקות דם ובדיקת אולטראסאונד, הינו חשוב ביותר כדי למנוע סיבוכים עתידיים, ויאפשר המשך טיפול ספציפי וייעודי לבעיית ההורמונים הזו. האבחון של שחלות פוליציסטיות חשוב בשלב מוקדם בחיים, כבר בגיל ההתבגרות, כיוון שמצב זה קשור להפרעות בחילוף החומרים בגוף, צבירת שומנים, עליית לחץ דם, סכרת ומחלות לב בגיל צעיר יחסית. חשוב לאבחן ולהנחות את הנערה, כבר בגיל ההתבגרות, לשמור על אורח חיים בריא, להקפיד על דיאטה ושמירה על משקל גוף תקין, תזונה בריאה, פעילות גופנית, מעקב מסודר אחרי לחץ דם ופרופיל שומנים. הטיפול בתופעות הלוואי הוא בעל חשיבות רבה לתסמינים הנראים לעין ומפריעים ברמה האסטתית, לנשים הסובלות מתשעורת יתר ומאקנה. כמו כן, מכיוון שהביוץ אינו סדיר, רירית הרחם אינה נושרת בצורה מלאה וסדירה כווסת והיא מתעבה עם השנים. עיבוי רירית הרחם עלול לגרום, בגיל מבוגר יותר, לסרטן רירית הרחם. מדובר בתקופות ארוכות שבהן האישה חשופה לאסטרוגן המעבה, את רירית הרחם, ללא חשיפה להורמון המגן על רירית הרחם – פרוגסטרון. לכן, חשוב שהאישה תבין שיש חשיבות רבה לווסתות סדירים. כאשר האישה אינה מעוניינת בהריון, יהיה נכון להתאים לה גלולות או כל תכשיר הורמונלי ייעודי כדי להסדיר את המחזור החודשי.

שחלות פוליצסטיות והריון

לנשים המעוניינות בהריון הגישה הטיפולית שונה. כיוון שנשים עם שחלות פוליציסטיות לא מבייצות באופן סדיר, למרות שבשחלות ביציות שלהן רבות, סיכוייהן להריון יורדים. כשמעוניינים להרות, הטיפול יהיה שונה לחלוטין ומטרתו להשרות ביוץ. טיפולים להשראת ביוץ הם בעזרת כדורים בד"כ, כמו קלומיפן ציטראט או לטרוזול, ומחייבים מעקב זקיקים בבדיקות חוזרות. בכישלון טיפול כזה, יהיה צורך לעבור לטיפולים הורמונליים מורכבים כגון זריקות. חשוב שהטיפול בנשים עם שחלות פוליציסטיות יהיה מדויק וזהיר. מתן הורמונים במינון גבוה מידי מעלה את הסיכון להתפתחות תגובה של גירוי יתר שחלתי.
מחקרים שונים בודקים את השפעת תוספי תזונה על נשים עם שחלות פוליציסטיות. ישנן עבודות המצביעות על כך שלתכשירים המכילים אינוזיטול או מיו-אינוזיטול, על סוגיו השונים, יש השפעה מיטיבה על סדירות הווסת ותופעות של אי סדירות הורמונלית.

פרופ'מ עינת שלום פז מנהלת היחידה להפריה חוץ-גופית (IVF), מחלקת נשים ויולדות בבית חולים הילל יפה בעלת ניסיון וידע רב שנים מזמינה אתכם ליעוץ. התקשרו לטלפון מספר: 051-2809024 או השאירו פרטים ואנו נחזור אליכם בהקדם. קהל לקוחותינו זוכה ליחס אישי, רגיש ומכיל.

דילוג לתוכן