ירידה ברזרבה שחלתית

ירידה ברזרבה שחלתית - דר' עינת שלום פז, טיפולי פוריות, הפריה חוץ גופית, רופאת פוריות, רופאה גניקולוגית מומלצת וטיפולי פריון

מהי ירידה ברזרבה שחלתית? הרזרבה שחלתית משתנה לאורך חיי האישה. רוב הנשים, לקראת שלהי גיל הפוריות (סביב גיל 42-43 ומעלה), סובלות מירידה משמעותית ברזרבה השחלתית, אך ישנן נשים שכבר בגיל צעיר יותר יפתחו תמונה של ירידה ברזרבה השחלתית. המצב של רזרבה שחלתית ירודה בא לידי ביטוי בירידה במספר הזקיקים בשחלה בתחילת המחזור החודשי, כפי שנצפה בבדיקת אולטראסאונד בתחילת הווסת. ירידה זו משתקפת גם בבדיקות דם, בהן רמות FSH, ההורמון שמגרה את התפתחות הזקיקים, עולה משמעותית לעומת נשים עם רזרבה שחלתית תקינה. הורמון נוסף הו הורמון ה- AMH, שרמתו יורדת משמעותית בנשים עם רזרבה שחלתית ירודה.
נשים רבות מגיעות לטיפולי הפריה חוץ גופית IVF ומסבירים להן שהרזרבה השחלתית שלהן נמוכה והסיכויים להריון נמוכים ביותר, ומוגדרים כטיפולים חסרי תוחלת. לרבות מהן, קשה לקבל את העובדה שחלה ירידה משמעותית בפוריות שלהן. צריך להבין, שהעובדה שיש עדיין ווסתות אינה מעידה על פוריות האישה. נשים ממשיכות לקבל ווסת לעיתים עד גיל 50-55, אבל לא יכנסו להריון בגילאים אלה. הסיכוי להריון תקין ולידה מעבר לגיל 43-44 שואף לאפס. בארץ, כיוון שמשרד הבריאות וקופות החולים ממשיכים לממן טיפולי IVF, הפריה חוץ גופית, נשים בגיל מבוגר ימשיכו בטיפולים עד הגיל המקסימלי של המימון, גיל 45, אך לצערנו, אחוזי ההריונות בגיל זה הינם מזעריים.

מה גורם לירידה ברזרבה שחלתית?

גיל האישה הוא הגורם העיקרי המשפיע על ירידה ברזרבה שחלתית. מרגע היווצרותנו ברחם, מספר הביציות הקיימות בשחלה הולך ויורד עד שמגיע לסף שמתחתיו האישה נמצאת בגיל המעבר (מנופאוזה).
בנשים לאחר כימותרפיה או הקרנות לאגן נפגעת הרזרבה השחלתית גם כן.
נשים נשאיות למחלות גנטיות שונות כמו תסמונת ה X השביר, תסמונת טרנר  XO-45.
מצבם אוטואימוניים, בהם מתפתחים נוגדנים כנגד מערכות שונות בגוף, עשויים להתבטא גם בפגיעה בשחלה, מצב הגורם לירידה ברזרבה השחלתית.
בנוסף, קיימים מצבים נדירים אחרים שגם הם יכולים לפגוע בתפקוד התקין של השחלה.
רזרבה שחלתית נמוכה מהווה אתגר בטיפולי פוריות. המשמעות של ירידה ברזרבה שחלתית היא בעיקר על הסיכוי להשיג הריון תקין ולידה.

מה הטיפול בנשים עם רזרבה שחלתית ירודה?

במשך שנים חוקרים את הנושא של רזרבה שחלתית ירודה, אך עדיין לא נמצאה שיטה או טיפול שיוכלו לשנות את תפקוד השחלה. במחקרים שונים, מציעים שיטות שונות ותכשירים שונים כי להשיג שיפור בתגובה השחלתית, במיוחד במהלך טיפולי IVF. לצערי, לא נמצאה תרופת פלא, שניתן לומר שהיא זו שתשנה את המהלך של נשים עם רזרבה שחלתית ירודה.
השימוש בתכשירים אנדרוגנים (מכילים טסטוסטרון) יכול לשפר את הרזרבה השחלתית ולשפר את התגובה השחלתית המתקבלת בנשים, במהלך גירוי הורמונלי. מבין התכשירים המוכרים לצורך טיפול זה קיימים DHEA, טסטוסטרון ג'ל, לטרוזול, HCG ו- LH. השימוש בתכשירים אלה גורם לעליה ברמות אנדרוגנים בסביבה הפנימית, וכתוצאה מכך שיפור ברזרבה השחלתית.
לעיתים, שילוב של תכשירים יכול לשפר את התוצאות, ולפי מחקרים שונים להגדיל את מספר הביציות המתקבלות, מספר הביציות הבשלות ובדרך זו גם את הסיכוי להריון.

כיצד ניתן לשפר את הרזרבה השחלתית?

לא הכל ניתן לשינוי. כאמור, מספר הביציות בשחלה הוא מספר קבוע ויורד עם השנים, והוא משתנה בין אישה לאישה בהשפעות גנטיות ואחרות. חלק מהדברים לא ניתנים לשינוי, אך ישנם דברים שאתן יכולות לעשות בכדי לשפר את הרזרבה השחלתית, ובמיוחד כדי לא להחמיר את המצב.

  • עישון סיגריות מכל סוג שהוא הינו אסור. הפחתה בכמות לא תעזור, יש להפסיק לחלוטין לעשן!
  • קפאין גם הוא לא מיטיב עם השחלות. כוס קפה אחת או שתים ביום אינן מזיקות, אך המנעו משתיה קפאין מופרזת.
  • פעילות גופנית חיונית ביותר, היא ממריצה את זרימת הדם ויכולה אף לשפר את התגובה השחלתית. אין יתרון בפעילות גופנית אינטנסיבית.
בעידן הטכנולוגיה הרפואית המתקדמת של ימינו, ניתן לסייע לזוגות ויחידים רבים אשר כשלו מאמציהם בהבאת ילד לעולם בדרך הטבעית מסיבות פוריות שונות. פרופ'מ עינת פז מנהלת היחידה להפריה חוץ גופית (IVF), במחלקת נשים ויולדות בבית החולים הילל יפה מזמינה אתכם ליעוץ וטיפול בקליניקה פרטית. טיפולי פוריות, טיפולי פריון, שימור פוריות, פוריות הגבר, פוריות האישה, הפריה חוץ גופית, שאיבת ביציות, תרומת ביציות ועוד. לקבלת מידע ולתיאום תור למרפאה פרטית התקשרו: 051-2809024 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
דילוג לתוכן