המערכת ההורמונלית, המחזור החודשי ותהליך הביוץ

המערכת ההורמונלית, המחזור החודשי ותהליך הביוץ - דר' עינת שלום פז, טיפולי פוריות, הפריה חוץ גופית, רופאת פוריות, רופאה גניקולוגית מומלצת וטיפולי פריון

הביוץ הינו תהליך בו יוצאת ביצית בשלה מהשחלה. ביצית זו, תהיה מוכנה להפריה ע"י זרע שאליו היא אמורה להיחשף בחצוצרה.
כמות הביציות מגיעה לשיאה עוד בהיותנו עובריות ברחם. אז, מכילה השחלה כשישה מיליון זקיקים, הנהרסים לאורך חודשי ההריון ועד לידתנו. בעת הלידה נותרות רק מיליון ביציות בשחלות. מהלידה ועד גיל ההתבגרות מספר הביציות ממשיך לרדת ומגיע ל- 450,000 סביב גיל ההתבגרות.

פוריות האישה – תהליך הביוץ

תהליך הביוץ מושפע משילוב של הורמונים שונים, העיקריים שבהם הם

Follicular Stimulating Hormone=FSH , הורמון מגרה הזקיק; ו- LH =Luteinizing Hormone   -הורמון הביוץ, ובהורמונים נוספים אחרים המשפיעים על איזון התהליך כמו AMH = Anti Mullerian Hormone, המופרש מזקיקים בשחלה. ההפרשה של הורמונים אלה בגוף האישה מביאים להפרשה של הורמונים מתאים בזקיקים בשחלות, אסטרוגן ופרוגסטרון.
בימים הראשונים של המחזור החודשי, במקביל להתפתחות הזקיק, מופרש הורמון האסטרוגן וגורם להתפתחות ושגשוג רירית חלל הרחם. בביוץ, עם יציאת הביצית מהשחלה, מתפתח הגופיף בצהוב המפריש את הורמון הפרוגסטרון, שתפקידו לגרום לשינויים ברירית הרחם שיאפשרו את השתרשות העובר בחלל הרחם בהמשך. שילוב ההורמונים הוא הכרחי ומדויק, ובהתאם לשינויים המתרחשים במחזור הטבעי אנחנו מתכננים את טיפולי ההפריה.
הרמות התקינות של FSH ו- LH הן עד 10 יח' בינלאומיות. ככל שרמת הורמונים אלה עולה, המצב מעיד על ירידה ברזרבה השחלתית.

נשים עם FSH מעל 19-20 יח' בינלאומיות מבטאות בעצם מיעוט של ביציות בשחלה, הזדקנות של השחלה, מצב הקרוב לגיל המעבר ומנופאוזה.
הורמון AMH מופרש מזקיקים קטנים בשחלה, ורמות גבוהות של AMH מעידות על ריבוי זקיקים בשחלה. השחלה מתפקדת ומכילה זקיקים רבים, כלומר השחלה עם רזרבה שחלתית גבוהה. כשרמות AMH גבוהות, ניתן לצפות לרמות FSH נמוכות. רמות הורמון FSH ו- AMH נעות בכיוונים מנוגדים. ככל שרמת FSH עולה, רמות AMH יורדות, ומבטאות סיכויים נמוכים יותר להשגת הריון, בגלל ירידה בכמות הביציות בשחלה, דבר אשר מופיע לעיתים רבות גם עם ירידה באיכות הביציות.

הסיבות להעדר ביוץ

המחזור החודשי אצל נשים נע בין 24 ל- 35 ימים באופן תקין, רובם סביב 28 ימים. בנשים עם מחזורי ווסת סדירים, תהליך הביוץ מתרחש סביב היום ה- 14 למחזור. כל שינוי שחל בסדירות המחזור בא מידית לידי ביטוי גם בקיומו של הביוץ ובתזמונו. החלק מהווסת ועד הביוץ הוא החלק שמשתנה בין נשים להן המחזורים סדירים לנשים עם מחזורים שאינם סדירים. משך הזמן מהרגע שהתרחש ביוץ ועד קבלת הווסת הבאה הינו קבוע, סביב 13-14 ימים.
אצל אישה שלה מחזורים קצרים מהרגיל, תהליך גיוס הזקיקים הינו מהיר. כבר בתחילת הווסת, המוח מפריש רמות גבוהות של FSH והזקיקים מגויסים מהר- מצב זה מאפיין נשים עם רזרבה שחלתית ירודה. המוח מזהה את המיעוט היחסי בכמות הזקיקים בשחלה, ורמתו של FSH עולה מהר כבר בשלבים המאוד מוקדמים של הווסת. לעיתים, כבר לפני הווסת מתחיל גיוס הזקיקים של המחזור הבא. בנשים אלה, ניתן לראות רמות FSH גבוהות יחסית בווסת.
ביוץ סדיר הוא בעל חשיבות עליונה להשגת הריון. בנשים שלהן מחזור לא סדיר מעבר ל- 35 יום לעיתים קרובות אין ביוצים, דבר המונע הפריה של ביצית ומונע הריון. הסיבות להעדר ביוץ הן מגוונות; שחלות פוליצסטיות מהוות אחד הגורמים השכיחים יותר להעדר ביוץ. כמו כן, תת פעילות של יותרת המוח, או אי ספיקה שחלתית גם הם גורמים להעדר ביוץ.
באופן רגיל, לאורך חיי האישה וככל שהיא מתבגרת, בשלב הראשון מתקצרים המחזורים, בגלל גיוס מוקדם של זקיק, ובהמשך, ככל שמספר הזקיקים יורד בשחלות אורך המחזור, גדל ומתארך- עד להעדר מחזור וגיל המעבר.

בואו לשמוע על טיפול פוריות בהתאמה אישית בקליניקה הפרטית של פרופ,מ עינת שלום פז, מנהלת היחידה להפריה חוץ-גופית (IVF), מחלקת נשים ויולדות בבית חולים הילל יפה – מומחית בטיפולי פוריות, הפריה חוץ גופית ושימור פוריות. הטיפולים מסייעים לנשים רבות המתקשות להיכנס להיריון להגשים חלום ולהיכנס להריון. הצוות המסור והמקצועי עובר אתכם את התהליך ומעניק לכם תמיכה פיזית ונפשית 24/7 עד לרגע הניצחון: ההיריון. לפרטים התקשרו: 051-2809024 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן